FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaKronika Szkoły2007/2008

WYNIKI UCZNIÓW ZE SPRAWDZIANU 2008

29 Maja 2008, 10:44

Z ogromną satysfakcją informujemy, że osiągnęliśmy

najwyższy w Gliwicach wynik sprawdzianu po szkole podstawowej .

(dane www.scholaris.pl )

Serdecznie gratuluję uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Mariola Bartoś


FILOMACIK 2008 rozstrzygnięty!

29 Maja 2008, 10:43

Szkoła Podstawowa „Filomata” już po raz drugi była organizatorem Miejskiego Konkursu Matematycznego dla gliwickich sześciolatków. W tym roku do zmagań z „królową nauk” zgłosiło się osiem drużyn z gliwickich przedszkoli i szkół podstawowych prowadzących klasy zerowe. Drużynę tworzyło dwoje dzieci z jednej placówki.

Sześciolatki wykazały się dużą dojrzałością, umiejętnością współpracy i współdziałania, dobrym tempem pracy oraz łatwością nawiązywania kontaktów.

Matematycznym zabawom towarzyszył uśmiech, dreszczyk emocji, zdrowa rywalizacja i chęć zwycięstwa. Miłą atmosferę konkursu podkreślił dodatkowo aktorski popis nieco starszych Filomatów w bajce „Jak się Kopciuch na bal oblykoł”, wystawionej w gwarze śląskiej.

Jury po wnikliwych obliczeniach i debatach wyłoniło tegorocznych zwycięzców „Filomacika.”

W dniu 19 maja 2008 roku zdobywcami I nagrody zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 – Wojciech Heba i Łukasz Kowalczyk. Na II miejscu uplasowały się dwie drużyny: Katarzyna Beluch i Iwo Kajanek z Przedszkola Miejskiego nr 40 oraz Marcin Grabysz i Karolina Skowrońska z Akademii Przedszkolaka. Miejsce III przypadło drużynie z Przedszkola Miejskiego nr 4 - Mateuszowi Grabarczykowii Wiktorii Jurkiewicz.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy

i nagrody, których fundatorami byli rodzice uczniów SP „Filomata” oraz dyrekcja szkoły. Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Lp.

Placówka

Ilość pkt

Lokata

1.

Szkoła Podstawowa nr 21 ul. Reymonta 21 a

54

I

2.

Przedszkole Miejskie nr 40 ul. Sienkiewicza 9

50

II

3.

Akademia Przedszkolaka ul. Kościuszki 25

50

II

4.

Przedszkole Miejskie nr 4 ul. Barlickiego 16

48

III

5.

Przedszkole Miejskie nr 16 ul. Sportowa 17

46

IV

6.

Przedszkole Miejskie nr 5 ul. Kozielska 73

46

IV

7.

Przedszkole Miejskie nr 38 ul. Literatów 41

43

V

8.

Szkoła Podstawowa nr 11 ul. Pocztowa

25

VI


PIKNIK RODZINNY

29 Maja 2008, 10:43

10 maja na terenie Klubu Garnizonowego przy ulicy Mieszka I odbył się Szkolny Piknik Rodzinny. (Gorące podziękowania i pozdrowienia dla Pana kierownika, Zbigniewa Biernata). Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przed Rodzicami i zaproszonymi gośćmi swoje osiągnięcia, będące wynikiem całorocznej wytężonej pracy.

Najmłodsze dzieci śpiewały, tańczyły i bawiły zebranych nową wersją Czerwonego Kapturka, zaś starsze zachwyciły profesjonalną, lalkową sztuką teatralną Kot w butach.

 

 

 

Koło regionalne wystapiło z niezwykle ciepło przyjętym przedstawieniem "Jak się Kopciuch na bal oblykoł". Śląska gwara i przesłanie mówiące o kultywowaniu tradycji regionalnych oczarowały widzów.

Rodzice i nauczyciele mieli możliwość ujawnić swoje talenty w Szansie na sukces. Zwycięstwo wyśpiewali sobie bezkonkurencyjni Państwo Witomscy z córką Alicją. Gratulujemy, takiej wersji "Konika na biegunach" Urszula mogłaby pozazdrościc!

 

 

 

Miła, rodzinna atmosfera, dużo atrakcji, świetny poczęstunek przygotowany przez niezastąpione i niecenione mamusie... to wszystko spowodowało, że filomacka rodzina rozstawała się późnym popołudniem zmęczona, ale bardzo zadowolona.

 

Humory wszystkim dopisywały...

 

 

 

 


25.04.2008 „BAJKOWA NOC” W SZKOLE

29 Kwietnia 2008, 7:35

Zerówka wybiera się maju na Zieloną Szkołę wraz ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami z klas I – III. Jedne dzieci ta perspektywa cieszy, inne są pełne obaw, czy dadzą radę samodzielnie, bez rodziców przetrwać ten wyjazd. Aby mogły się przekonać jak to jest kiedy nocą nie ma w pobliżu ani mamy, ani taty, zorganizowano specjalnie dla nich niecodzienną imprezę pt. „Bajkowa noc.” W piątek wieczorem, 25 kwietnia przybyli najmłodsi Filomaci do szkoły na nocleg. Wyposażeni w śpiwory, karimaty lub dmuchane materace bardzo ciekawi i podekscytowani pożegnali swoich rodziców - aż do następnego ranka.

 


 

 

Bajkowa noc obfitowała w wiele atrakcji. Były bajki: oglądane, opowiadane, słuchane, czytane, gry i zabawy z wykorzystaniem rekwizytów i instrumentów muzycznych. Jednak podchody z latarkami cieszyły się największym zainteresowaniem. Cisza, jaka zapada nocą w szkole potrafi stwarzać wyjątkową atmosferę. Cienie świateł latarek tworzą na ścianach i sufitach groźnie wyglądające malowidła. Wszystko to daje niepowtarzalny klimat poszukiwań bliźniaczego numerka, jaki dostaje się w wyniku losowania. Ten, kto odnajdzie ukryty numerek i rozwiąże prawidłowo dwie zagadki, zdobywa bilet na nocleg w szkolnej świetlicy, która na tę jedną, wyjątkową, magiczną noc zamienia się w pole biwakowe.

Och! Jakże trudno było po tych atrakcjach zasnąć, ale za to pobudka skoro świt nie sprawiła nikomu trudności. Już od 7 rano szkoła tętniła życiem. Wspólnie przygotowane śniadanie smakowało jak nigdy dotąd.

 


 

Z żalem rozstawały się sześciolatki, kiedy po godzinie 9 – tej zawitali po nich rodzice.

Składam gorące podziękowanie wszystkim rodzicom, którzy przyjęli zaproszenie dla swoich dzieci na nocleg w szkole oraz świetnie wyposażyli dzieciaki w potrzebny im „sprzęt”

Słowa wdzięczności kieruję również do pani Eweliny, która poświęciła nam swój czas i pomogła bezpiecznie przeprowadzić tę imprezę.

Alicja Badura

 

 


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

21 Kwietnia 2008, 12:48

Uczniowie klasy I zostali już uroczyście pasowani na czytelników. Podczas pasowania spotkali się z bohaterami znanych i lubianych bajek oraz Mądrą Księgą. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy II i III uczęszczający na kółko regionalne. Następnie Pani bibliotekarka wprowadziła uczniów w świat książek i sposobu ich wypożyczania.

 


 

Z przyjemnością ogłaszamy, że nasi pierwszoklasiści mogą już teraz samodzielnie wypożyczać książki.

 


WYCIECZKA DO MUZEUM CHLEBA

21 Kwietnia 2008, 11:11

W dniu 17 kwietnia najmłodsi Filomaci (klasy O – III) byli na wycieczce w Muzeum Chleba w Radzionkowie. Jest to pierwsze i jedyne muzeum tego typu w Europie. Zgromadzono w nim mnóstwo eksponatów związanych z wypiekiem chleba, ale nie tylko. Można zobaczyć też urządzenie dawnych śląskich mieszkań, wyposażenie kuchni, zabytkowy sprzęt gospodarstwa domowego oraz wiele maszyn i urządzeń piekarniczych. Muzeum powstało, jak to określa jego twórca i kustosz, Pan Piotr Mankiewicz – z potrzeby serca i szacunku dla chleba i historii.

Ten właśnie szacunek dla pracy rolnika, żniwiarza, młynarza, piekarza i wreszcie dla samego chleba przewijał się przez cały czas muzealnej lekcji - podczas filmu edukacyjnego, pogadanki i zwiedzania obiektu.

Wyprawa Filomatów w to niemal magiczne miejsce obfitowała w liczne atrakcje.

Do największych należała możliwość samodzielnego przygotowania plecionej bułeczki z autentycznego ciasta, którą po upieczeniu można było skonsumować w stylowej Bacówce wykonanej w drewnie przez górali. Ależ to smakowało!!!! Nie został nawet najmniejszy okruch….

Ciekawym przeżyciem była również wizyta w przedwojennej izbie lekcyjnej. To była prawdziwa niespodzianka. Nikt się bowiem nie spodziewał, że w Muzeum Chleba jest klasa.

I to jaka!!! Zabytkowe zielone ławki z pochyłymi blatami i z kałamarzami, tabliczki do pisania i wiele innych, dawnych szkolnych atrakcji czekało na naszych uczniów.

Pełni wrażeń i bardzo zadowoleni - każdy z pamiątkową, ekologiczną, lnianą torbą na pieczywo - wrócili Filomaci do Gliwic.

 


GLIWICKI TEATR MUZYCZNY

14 Kwietnia 2008, 10:26

Dnia 01 kwietnia 2008 roku uczniowie klas IV a, IV b i V obejrzeli sztukę teatralną pt. Chłopcy z Placu Broni wystawianą na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego. Sztuka ta niezmiernie podobała się naszym Filomatom, tym bardziej, że wśród młodych aktorów występował ubiegłoroczny absolwent naszej szkoły.

To wyjście do Teatru Muzycznego uczniowie ocenili jako bardzo udane i z pewnością było ono dla nich ciekawym przeżyciem.

 


GLIWICKIE SPOTKANIA TEATRALNE

14 Kwietnia 2008, 9:48

Uczniowie klas O – III wzorem lat ubiegłych brali udział w Gliwickich Spotkaniach Teatralnych, organizowanych przez Teatr Muzyczny. 2 kwietnia podziwiali „Brzydkie Kaczątko” z krakowskiego teatru „Groteska,” a 4 kwietnia przeżywali losy „Czerwonego Kapturka” przdstwione przez warszawski teatr „Guliwer.”

Organizatorzy Dziecięcych Spotkań Teatralnych mają na celu pokazanie młodym widzom najlepszych spektakli przygotowanych w polskich teatrach. Zależy im, by wzrastało w dzieciach przekonanie, że teatr to sztuka piękna i potrzebna. W prezentowanych przedstawieniach szczególnie widoczne są takie elementy jak scenografia, muzyka, światło, reżyseria, aktorzy czy też lalki, kukiełki, pacynki. Młoda publiczność ma więc okazję uczyć się teatru na najlepszych wzorcach. Niektóre przedstawienia, w tym i te oglądane przez młodych Filomatów miały ukryte znaczenia, nie w pełni zrozumiałe przez dzieci, dlatego też po powrocie z teatru, nie ustawały dyskusje, rozmowy i dziecięca twórczość plastyczna.


SZKOLNA ORKIESTRA

14 Kwietnia 2008, 9:18

Na fali sukcesu, jakim okazały się występy klasowych zespołów instrumentalnych na koncercie kolędowym narodziła się idea szkolnej, uczniowskiej , międzyklasowej orkiestry. Pretekstem do jej powstania były plany związane z udziałem w X Prezentacjach Artystycznych Dzieci i Młodzieży oraz projektem „Na zamku rycerskim”. Orkiestra miałby wykonać opracowania muzyki dawnej, odpowiadające możliwościom zespołu i jego składowi oraz tematyce projektu.

Filomacka „filharmonia”, jak prawdziwa orkiestra, łączy w sobie wszystkie trzy podstawowe grupy instrumentów: strunowe (obecnie - gitary i wiolonczela, ale w dalszej perspektywie liczymy na naszych młodych skrzypków!), dęte (flety) oraz perkusyjne (bębny, trójkąty i tamburyny).

Pierwszym utworem opracowanym przez zespół stał się XVI – wieczny „Taniec” M. Praetoriusa. Wprawdzie nie udało się z nim pokazać na Prezentacjach Artystycznych, ale z pewnością znajdziemy okazję, by pochwalić się efektami naszej pracy !

PANI GRAŻYNIE DZWONOWSKIEJ SERDECZNIE GRATULUJEMY POMYSŁU. JESTEŚMY PEŁNI UZNANIA DLA JEJ ZAANGAŻOWANIA.


7 II 2008 - BIAŁA SZKOŁA

11 Kwietnia 2008, 2:49

Oferta wyjazdu dzieci Szkoły Podstawowej „Filomata”

na „Białą Szkołę” do Rabki

Miejsce: Rabka Zaryte – Beskid Wyspowy

Termin: 25.02.2008 – 29.02.2008

Zakwaterowanie: D.W. „Karabela”: pokoje 2,3 i 4-osobowe z łazienką, toaletą i TV sat, piłkarzyki siłownia dla dzieci, świetlica, bilard, ping – pong, własne lodowisko.

Cena: 450 zł (cena nie zawiera opłaty za wyciągi narciarskie – koszt ok.60 zł, 40 zł początkujący)

Plan wyjazdu obejmuje:

 • zajęcia na stokach nowoczesnego ośrodka narciarskiego „Polczakówka” w Rabce (widok na stok

z okien ośrodka) lub ośrodek narciarski „Lubomierz”

 • wycieczka autokarowa do Bochni, zwiedzanie kopalni soli, ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskoteka, wyjście na lodowisko, zajęcia i rozgrywki sportowe, zwiedzanie najbliższej okolicy, spotkania z przewodnikiem połączone z multimedialnym pokazem slajdów.

Zapewniamy: podział na grupy sportowe pod kątem umiejętności, wykwalifikowaną kadrę instruktorską, ciekawe zajęcia, opiekę medyczną na telefon, bezpieczeństwo, dużo rozrywki i dobrej zabawy, płytę CD ze zdjęciami.

Obsługę turystyczną: transport, noclegi, pełne wyżywienie oraz ubezpieczenie, zapewnia firma turystyczna „KońTur” Waldemar Koniarski z Gliwic.

Obsługę szkoleniową: organizację zajęć sportowych, szkolenie sportowe, nadzór i koordynację zajęć podczas pobytu grupy zapewnia mgr Mirosław Witkowski – Centrum Aktywności Fizycznej

i Zdrowia „Sportime” (W.M. – Sport Rozrywka)

Uwaga !!! - zapisy do 11. 01. 2008 – potwierdzeniem jest wpłata 200 zł zaliczki u wychowawcy klasy.

Pozostała kwota płatna do 15. 02. 2008. – Zapraszamy