FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaKronika Szkoły2009/2010

FIFA Świetlica CUP 2009 zakończenie

5 Listopada 2010, 2:16

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego
w naszej świetlicy przyszedł czas na czwartą edycję zawodów w piłce nożnej pod nazwą FIFA ŚWIETLICA CUP 2009. Przez pierwszy tydzień nauki szkolnej twały zapisy chętnych do wzięcia udziału w piłkarskich rozgrywkach. Spośród zgłoszonych, w czasie "świetlicowych pogaduszek", rozlosowane zostały cztery pięcioosobowe zespoły. Każda drużyna miała jeszcze jeden dzień na ustalenie swojej nazwy oraz wybranie kapitana i bramkarza. Po tych wszystkich "zabiegach kosmetycznych" 9 września b.r.
około godziny 14.30 zabrzmiał gwizdek rozpoczynający mecz inaugurujący tegoroczne zawody.

Poniżej przedstawiamy naszych piłkarzy
oraz tabelę wyników:

GKS

Jakub Matulka (kl. III) - kapitan
Karol Siomkajło (kl. V) - bramkarz
Michał Bujok (kl. VI)
Miłosz Bajek (kl. I a)
Jan Kidała (kl. V)

PIAST GLIWICE

Marcin Pasella (kl. VIa) - kapitan
Antek Sapierzyński (kl. IV) - bramkarz
Bogumił Gwiazda (kl. VI b)
Andrzej Truchanowski (kl. V)
Dawid Szymczyk (kl. II)

KP EMERYCI

Łukasz Łysoń (kl. VI b) - kapitan
Krzysztof Grabiec (kl. VI a) - bramkarz
Bartłomiej Woryński (kl. VI a)
Mateusz Dębiak (kl. IV)
Maciej Małek (kl. VI a)

FC TURYŚCI

Grzegorz Kowalewski (kl. V) - kapitan/bramkarz
Tomasz Dołmat (kl. II)
Szymon Czernik (kl. I a)
Maks Zygadło (kl. VI a)

ZAWODNICY REZERWOWI

Michał Zaleśny (kl. VI a)
Maciej Gawroński (kl. V)

TABELA WYNIKÓW

Data 

Mecz 

Wynik 

Punkty 
 09.09.2009 FC TURYŚCI-KP EMERYCI 

1:1 

1p.-1p.
 09.09.2009 PIAST GLIWICE-GKS

0:2

0p.-3p. 
 16.09.2009 PIAST GLIWICE-FC TURYŚCI 

1:1

1p.-1p.
 16.09.2009 GKS-KP EMERYCI

0:4

0p.-3p.
 23.09.2009 KP EMERYCI-PIAST GLIWICE

7:0

3p.-0p. 
 23.09.2009 FC TURYŚCI-GKS

2:1 

3p.-0p. 

ZDOBYTE PUNKTY

 Drużyna

Punkty 

 KP EMERYCI

 7 p.

 FC TURYŚCI

 5 p.

 GKS

 3 p. 

 PIAST GLIWICE

 1 p. 

MECZ O III MIEJSCE

Data

 Mecz

Wynik 

 30.09.2009  GKS-PIAST GLIWICE

0 : 3

MECZ O I MIEJSCE

 Data

Mecz 

Wynik 

 30.09.2009  FC TURYŚCI-KP EMERYCI

0 : 2

ZAWODNICY UBIEGAJĄCY SIĘ O TYTUŁ
KRÓLA STRZELCÓW

Zdobywcy bramek 

 Ilość strzelonych goli

Maciej Małek

Grzegorz Kowalewski

Marcin Pasella

Michał Zaleśny

Krzysztof Grabiec

Mateusz Dębiak

Jakub Matulka

Jan Kidała

11

3

3

3

2

1

1

1

Zobacz galerię zdjęć.

wrzesień 2009 r.
zdjęcia K. Piksa
opracowanie E. Sitarz


Powitanie uczniów klas 0 i 1

27 Października 2010, 7:43

  WITAMY NOWYCH UCZNIÓW

Wakacje dobiegły końca. Morze, góry, lasy, łąki, jeziora i pola pożegnane. Zabrzmiał pierwszy dzwonek. Przejęci, pełni emocji przekroczyli progi naszej szkoły nowi uczniowie. Serdecznie ich witamy!  W tym roku mamy dwie pierwsze klasy i Zerówkę. Klasa I b to dobrze już zaaklimatyzowani Filomaci, bowiem są to absolwenci naszej Zerówki. 

Pierwszy dzień w szkole był dla nowych uczniów bardzo radosny. Dzieci otrzymały słodkie rożki obfitości i upominki. Spotkały się z nowymi kolegami i koleżankami oraz swoimi nauczycielami. Po raz pierwszy usiadły w ławkach w swojej klasie. Wielkie to przeżycie. Życzymy im wielu sukcesów i radości z bycia uczniem Szkoły Podstawowej FILOMATA.   

Zobacz więcej zdjęć.


Zagraniczni goście

27 Października 2010, 7:42

W dniach od 19 do 22 października mieliśmy wielką przyjemność gościć nauczycieli, z którymi realizujemy projekt Comeniusa Give me your hand. W sumie naszą szkołę odwiedziło 11 nauczycieli z Anglii, Belgii, Irlandii Północnej oraz Włoch.

Naszych gości przywitaliśmy w poniedziałek na gliwickim dworcu. We wtorkowe przedpołudnie nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z nimi w auli. Spotkanie uczniów starszych rozpoczął występ chóru, który wykonał piosenki pochodzące z krajów naszych gości. Młodsi uczniowie zaprezentowali dwa przedstawienia „O smoku Rendreku" oraz „O Aniele Fiufince". Pozostałą część spotkań wypełniły liczne pytania dzieci dotyczące krajów, szkół oraz oczywiście ich rówieśników z krajów partnerskich. Na zakończenie każdy z zagranicznych nauczycieli został obdarowany „piaskowymi" obrazkami wykonanymi przez uczniów w świetlicy.

Po krótkiej przerwie sześcioro przedstawicieli klas szóstych oprowadziło naszych gości po szkole.

Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z zadawaniem pytań, tłumaczeniem odpowiedzi na nie, jak również z oprowadzaniem oraz odpowiadaniem na liczne pytania nauczycieli ze szkół partnerskich.

To, że naszym uczniom bardzo podobało się to spotkanie najlepiej potwierdza fakt, iż nasi goście zostali poproszeni o autografy! Kolejka po nie wcale nie była krótka... Po południu nasza międzynarodowa grupa nauczycieli zwiedziła Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

W środę rano przyszedł czas na pracę nad projektem. Kukiełki wykonane przez uczniów kółka plastycznego ( pod opieka p. Iwony Kowalskiej) tak się spodobały, iż będziemy je wysyłać nie tylko do szkoły w Belgii, jak to było w planach, ale do wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Po pracowitym przedpołudniu nasi goście pojechali do Wrocławia, gdzie zostali oprowadzeni po Starym Mieście oraz zobaczyli Panoramę Racławicką.

Niestety był to już  ostatni dzień wizyty naszych gości. W czwartek rano pojechali oni do Krakowa, skąd z Balic polecieli do swych krajów. Dla nas z kolei rozpoczął się czas wykonywania kolejnej, tym razem muzycznej, części projektu.

 

Zobacz galerię zdjęć.


Wielka przeprowadzka

27 Października 2010, 7:41

Wtorek, 10 listopada 2009 to ważna data dla Filomatów. Od tego dnia nasza szkoła zaczęła funkcjonować przy ul. Pszczyńskiej. Z żalem pożegnaliśmy, za mały już dla nas, budynek przy ul. Wiejskiej. Przeżyliśmy tam wiele wspaniałych chwil,  które na zawsze zostaną w naszych wspomnieniach. Spakowaliśmy „ducha" starej  szkoły i wraz z całym wyposażeniem przewieźliśmy go - przy ogromnym zaangażowaniu rodziców - do nowego miejsca.

Szkoła przy ul. Pszczyńskiej 22 wiele lat stała pusta. Doczekała się kapitalnego remontu i radosnego gwaru, jaki rozlega się teraz w czasie przerw. Piękny, ceglany budynek znów tętni życiem. Jest tu przestronnie, kolorowo i jak mówią uczniowie - wesoło!

Mamy więc „Wesołą Szkołę." Wiosną zmieni się wygląd podwórka szkolnego i otoczenia budynku.

Wszystkim, którzy nawet w najmniejszy sposób przyczynili się do tego, że przeprowadzka w trakcie roku szkolnego odbyła się  perfekcyjnie - składamy gorące podziękowania.

                     Zapraszamy do galerii zdjęć.


Andrzejki - dzień czarownic i czarodziejów

27 Października 2010, 7:40

 W tym roku imprezą andrzejkową zajęli się uczniowie klas szóstych wraz z Samorządem SP Filomata. Zabawa odbyła się 27 listopada w szkolnej sali gimnastycznej udekorowanej przez organizatorów zabawy.
Uczniowie klas O - III pięknie przebrani bawili się w rytm dobrej muzyki. Brali udział w konkursach takich jak: podawanie sobie piłki bez użycia rąk, czy turniej taneczny. Impreza była bardzo udana i wprawiła wszystkich w dobry nastrój. Konkurs na najciekawszy strój wygrała Dorotka Cichoń z klasy II i Michał Kosakowski z klasy Ib.
Imprezowicze z klas IV - VI mieli przed sobą nieco trudniejsze zadania. Musieli wykazać się odwagą i pewnością siebie śpiewając ulubioną piosenkę na oczach rówieśników. Ciężko było wyłonić zwycięzcę, ale w końcu się to nam udało. Klasy starsze miały też konkurs na najładniejszy strój. Nagrodę w postaci dyplomu otrzymali: Mateusz Żmija z klasy VIb oraz Ala Rejs z klasy V.  Dyplom otrzymali również organizatorzy zabawy: Justyna Fojt, Piotr Wasilewski, Agata Sapierzyńska, Marcin Pasela i Łukasz Łysoń.

W imieniu Samorządu Szkolnego SP Filomata serdecznie dziękuję za wspaniałe, zgodne z tematem stroje.

Przewodnicząca Szkoły - Julia Lange

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć.


Górnicze święto

27 Października 2010, 7:39

Nasze miasto jest mocno związane z górniczymi tradycjami. Eksploatacja podziemnych złóż węgla kamiennego odbywa się obecnie w dwóch  kopalniach: „KWK Gliwice” i „KWK  Sośnica.” Choć kopalnie zatrudniają coraz mniej osób, zawód górnika jest na Śląsku bardzo popularny i szanowany. Z okazji zbliżającej się górniczego święta czyli Barbórki, filomacka brać uczestniczyła w lekcji tradycji,  w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

W dniu Barbórki  poznaliśmy tajniki pracy górniczej z pewnego źródła!


Konkurs języka angielskiego

27 Października 2010, 7:38

  W grudniu w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego dla klas I - III. Zadanie uczestników polegało na zrobieniu jak najdłuższego i jak najpiękniejszego łańcucha choinkowego. Wydaje się proste? Tak, ale każde oczko łańcucha musiało zawierać obrazek kojarzący się z Bożym Narodzeniem lub zimą oraz podpis w języku angielskim.
Powstały prawdziwe dzieła sztuki. Zaskakująca jest ilość znanych dzieciom angielskich słówek kojarzących się z tematyką zimową i świąteczną.  Najczęstsze wyrazy to: pierogi, karp, barszczyk,  zupa grzybowa, sanki, narty, łyżwy, płatki śniegu, lodowisko, rękawiczki, sople i dużo, dużo innych. Najdłuższy łańcuch składał się ze stu oczek, czyli ze stu słówek. Zrobiła go Wiktoria Strózik z klasy III i tym samym zajęła  I miejsce. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Weronika Sałandyk

Oto szczegółowe wyniki z poszczególnych klas:

Klasa I A

I miejsce: Julia Kindrat
II miejsce: Julia Papée
III miejsce: Celina Dziurdzia

Klasa IB

I miejsce: Maria Głowacka
II miejsce: Marcelina Wyskwarska
III miejsce: Monika Buchal

Klasa II

I miejsce: Tomasz Dołmat

Klasa III

I miejsce: Wiktoria Strózik
II miejsce (ex aequo): Zuzanna Pruszowska i Jacek Turowski
III miejsce: Beata i Edyta Rebajn

 

 


Mikołajki

27 Października 2010, 7:37

W poniedziałek 7 grudnia odwiedzili naszą szkołę niecodzienni goście: Mikołaj w asyście diabełka i aniołka. Radość dzieci mieszała się z ze strachem. Oj! co to będzie? Czy ten diabełek jest groźny? A może nie pozwoli rozdać prezentów? Takie wątpliwości pojawiały się wśród najmłodszych uczniów. Na szczęście tradycji stało się zadość. Każdy otrzymał prezent, a nasza świetlica wzbogaciła się o gry dydaktyczne, klocki i układanki. Wielka szkoda, że na kolejne spotkanie z Mikołajem trzeba poczekać do następnego roku.

 

  

  

  


Dzień babci i dziadka

27 Października 2010, 7:36

Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, by zaprosić seniorów do szkoły. Klasy O-III przygotowały programy artystyczne, upominki i słodki poczęstunek. W tym roku było nam wyjątkowo miło przyjmować tak znamienitych gości w przestronnym, wyremontowanym budynku  szkoły. Dla wielu babć i dziadków była to pierwsza wizyta w naszej nowej siedzibie. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i już dziś zapraszamy na kolejne spotkania.


Bal karnawałowy

27 Października 2010, 7:35

Tuż przed feriami odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Młodsi uczniowie bawili się 3 lutego, a starsi 5 lutego. Bal uświetniła muzyka w wykonaniu zespołu „Chrząszcze." Zespół ten nie tylko przygrywał do tańca, ale też doskonale bawił dzieci i młodzież.