FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaKronika Szkoły2014/2015

BEZPIECZNE WAKACJE

28 Czerwca 2015, 10:14

Co roku przed wakacjami przychodzi do nas pani policjantka, aby opowiedzieć nam o tym, jak bezpiecznie i zdrowo spędzić wakacje. To wartościowe spotkania – uczą nas dobrej oceny trudnych sytuacji, w jakich możemy się znaleźć, uwrażliwiają na niebezpieczeństwa, dodają odwagi
w niesieniu pomocy innym. Tym razem także warto było porozmawiać z panią policjant Katarzyną Wosik!!! Nasze wakacje na pewno będą udane i bezpieczne!!!


POCZYTAMY, POBAWIMY SIĘ I ZAWIĄŻEMY BUCIKI , CZYLI Z WIZYTĄ W NASZYM PRZEDSZKOLU

21 Czerwca 2015, 12:10

Dnia 18 czerwca uczniowie z koła polonistycznego udali się do naszego filomackiego przedszkola. Recytowaliśmy najmłodszym wiersze Tuwima i Brzechwy. Mali przyjaciele odwdzięczyli się prezentacją piosenki, a potem wspólnie się bawiliśmy. Od dziś wiemy, że zajmowanie się maluszkami to wielka radość, ale też odpowiedzialność.


POECI DO PIÓR

15 Czerwca 2015, 3:14

Jak ktoś chce, to potrafi! Dziś wszystkie poetyckie dusze z klas czwartych wyległy w swoich ludzkich postaciach na trawkę przed szkołę i …zabrały się do dzieła. Mając warsztat niezły i zapał do tworzenia wierszy, stworzyły dusze kilka wierszyków. A oto próby poetyckie naszych FILOMATÓW. Kto wie, może jest wśród nich wieszcz ???

„Czuję wiatr we włosach, przewiewa moja duszę…”

„Ołowiane niebo niby z metalu, próbuje zejść

Na ziemię w swej pięknej

Szarej szacie”

„Czy ktoś może wie, jakie są kolory lasu?

Czy świerszcz pod listkiem wie?

Czy rosa doń szeptała?

Jeśli ktoś wie, to niech mi na listku napisze i ptakiem wyśle!”

„Cieżkobrązowe drzewo ma liście jak płatki śniadaniowe”

J EK


ZIELONA SZKOŁA 4-6

15 Czerwca 2015, 2:59

W maju, ach …w maju…

W poniedziałek 25 maja o godzinie 8.00 rano byliśmy gotowi na to, by przeżyć piękną i niesamowitą przygodę. Już od tygodnia nie mogliśmy wysiedzieć w szkolnych ławkach. W myślach odbywaliśmy wycieczki po górach i wyobrażaliśmy sobie piękne niebo nad Tatrami. I …w końcu, już, nareszcie!!! Wyruszyliśmy do Poronina. Nasz wesoły autobus przemierzał Polskę, a niebo nad nami płakało!!! Czyżby pogoda chciała spłatać nam figla??? Nie!!! Tylko nie to!!!


WYCIECZKA NA ZAMEK W TOSZKU

12 Czerwca 2015, 8:04

12 czerwca klasy pierwsze były gośćmi na wycieczce zorganizowanej przez Tęczową Krainę Filomaty. Zwiedziliśmy zamek, zapoznaliśmy się z jego historią i legendami. Obejrzeliśmy teatrzyk lalkowy. Pogoda dopisała więc zabawy na dziedzińcu zamkowym też się udały. Kiełbaska z ogniska wszystkim smakowała. Dziękujemy za mile spędzony dzień! 


ZIELONA SZKOŁA 1-3

8 Czerwca 2015, 11:48

Tegoroczną zieloną szkołę klasy młodsze spędziły w Ośrodku „Gołoborze” położonym  w Górach Świętokrzyskich. W ośrodku  do dyspozycji mieliśmy boiska do piłki nożnej i siatkowej oraz plac zabaw. Ośrodek zaoferował nam  także 4-torowy basen pływacki i basen rekreacyjny, zadaszone miejsce do grillowania i ognisk.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

8 Czerwca 2015, 11:34

13 maja w naszej bibliotece szkolnej jak co roku odbywała  się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęło krótkie przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek,  pod tytułem „Calineczka”.  Po przedstawieniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli  w zmaganiach dotyczących znajomości innych baśni H. Ch. Andersena. Niżej można zobaczyć fotografie z poszczególnych uroczystości pasowania  na czytelnika. Dla rodziców mamy do przeczytania list!

 


LEKCJA O SKRZYPCACH

8 Czerwca 2015, 11:28

17 maja uczennica klasy V b  Zuzanna Wicherek przeprowadziła w klasie II a lekcję o skrzypcach. Zapoznała uczniów z budową i dźwiękiem instrumentu.  Wskazała charakterystyczne cechy instrumentów smyczkowych. Wymieniła najważniejszych i najwybitniejszych kompozytorów i wirtuozów skrzypiec. Zakończyła prezentację  fragmentem koncertu skrzypcowego. Były brawa i bisy. Lekcja była ciekawa i pouczająca.


Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

8 Czerwca 2015, 11:13

W połowie maja uczennice i uczniowie uczestniczący w zajęciach koła polonistycznego odwiedzili jedno z gliwickich przedszkoli – Przedszkole Miejskie nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi.  Poszliśmy tam, żeby przedstawić przedszkolaczkom wierszyki Juliana Tuwima – recytując i czytając.


INDIANIE DZIŚ BAWILI SIĘ W NASZEJ SZKOLE

12 Maja 2015, 1:58

Po raz kolejny w tym roku szkolnym bawiliśmy się z młodszymi kolegami  z gliwickich przedszkoli. W wielkim namiocie dzieci poznały historię Indian, obejrzały przedstawienia przygotowane przez pierwszoklasistów, wykonały swoje pióropusze i totemy, uczyły się indiańskich tańców, malowały buzie. Na koniec dostały talizmany - świecące gwiazdki z nieba, które Indianie złapali na lasso.

            Dziękujemy za wspólną zabawę !