FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaKronika Szkoły2018/2019

WSPOMINAMY

17 Czerwca 2019, 9:11

DZIĘKUJEMY ŻE BYLIŚCIE Z NAMI


JAK UPAŁ, TO ZDROWE PRZEKĄSKI

17 Czerwca 2019, 9:07

Dzieciaki lubią owoce, owoce lubią dzieciaki! Pod hasłem: SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO odbyła się dnia 15 czerwca lekcja w klasie 5a. Okazało się, że zdrowo= pysznie=pięknie!!! Oto dowody:


JAPOŃSCY WOJOWNICY

17 Czerwca 2019, 9:03

Dnia 16.05 klasa 5a udała się na kolejne spotkanie w willi Caro. Tym razem poznaliśmy kulturę Japonii i wykonaliśmy maskę japońskiego wojownika-samuraja. A oto relacja z naszej lekcji muzealnej:


WYCIECZKA DO PODLESIC

29 Maja 2019, 6:41

W dniach od 6 do 10 maja prawie wszyscy uczniowie klas 4-6 spędzali czas na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Kapryśny maj pozwolił nam na szczęście na podziwianie uroków okolicy. Jedynie czwartek był deszczowy.

A co zobaczyliśmy? Zwiedziliśmy zamki na Szlaku Orlich Gniazd,  m.in. zamek w Ogrodzieńcu, Mirowie i Bobolicach. Poszliśmy na górę Zborów i zrobiliśmy sobie spacer wśród skałek.


WYNIKI IV POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNO – LITERACKIEGO

29 Maja 2019, 6:31

„Inne zakończenie”
współorganizowanego z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. J. Lompy
w Katowicach Filia w Gliwicach

W czwartej edycji konkursu wzięło udział 68. uczniów z 11. szkół miasta Gliwice i powiatu gliwickiego. Zdecydowana większość prac spełniła wymogi formalne i zakwalifikowana została do konkursu, 4 prace nie posiadały części plastycznej, więc niestety nie mogły zostać poddane ocenie jurorów.

Konkurs polegał na napisaniu autorskiego zakończenia do wskazanego przez organizatorów opowiadania o wietrze Zefirku oraz wykonaniu ilustracji do stworzonej przez dziecko historii.


MIĘDZYNARODOWY EGZAMIN DELF Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO

29 Maja 2019, 6:23

We wtorek, 28 maja uczniowie klas piątych: Martyna Harlender i Florian Jatta

oraz klas szóstych: Alina Oleksy, Paulina Czernik i Weronika Bartoń,

zdawali oficjalny, międzynarodowy egzamin potwierdzający znajomość języka francuskiego DELF (Diplôme d'études en langue française) w Centrum Egzaminacyjnym DELF Polskiego Stowarzyszenia – Europa Języków i Kultur w Zabrzu.

Na wyniki i Certyfikat Językowy wysyłany z samej Francjiprzyjdzie jeszcze poczekać, jednak dzisiaj już wiemy, że było warto  !!!


BAJKA O MAŁYM ZŁOMIARZU

13 Maja 2019, 3:47

W środę 10 kwietnia dnia byłem z klasą w Chorzowie na spektaklu pt. ''Bajka o małym złomiarzu''.

Opowiadałą ona o małym Achimie, który pewnego dnia wpadł na pomysł, jak pomóc swoim rodzicom i przegonić z domu biedę. Zabrał ze sobą stary wózek - postanowił poszukać złomu.

Jest to śląska bajka o miłości, przyjaźni, mówieniu prawdy i niepoddawaniu się w postawionych sobie celach.

   Występowało tam wielu bohaterów: świnki z miasta, Pinokio, złota rybka, koń, krowa i bebok. Imiona świnek to Słomka, Cegła i Deska. Wszystkie trzy miały poczucie humoru. Pomagały małemu złomiarzowi i były przyjacielskie. Schodziły ze sceny na widownię do publiczności i to mi się podobało. Wspierały złomarza, aby nie bał się beboka. Warto mieć przyjaciela w trudnej sytuacji. W innej scenie złomiarz ratuje złotą rybkę od czarnego worka na śmieci, w który się zaplątała. W ramach podziękowania złota rybka zaproponowała złomiarzowi spełnienie jednego życzenia. Chłopiec poprosił ją o to, by Pinokio stał się żywym chłopcem i tak się stało. Ta scena pokazuje, że warto pomagać innym, bo dobro wraca.

   Spektakl bardzo mi się podobał i był bardzo pouczający. Pokazywał, że trzeba być dobrym dla innych, miłym, przyjacielskim i szczerym. Uczył, żeby nie robić drugiemu, co nam niemiłe. Na koniec przedstawienia zrobiłem sobie selfie  z rówieśnikami i świnką z miasta.

 

Michał z IVB


DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

9 Kwietnia 2019, 10:14

Na zajęciach kółka języka angielskiego kl. 1 i 2 poznaliśmy historię św. Patryka oraz symbole, związane z tym świętem. Wiemy już, kim był skrzat, co oznacza tęcza, garniec złota i koniczynka. Oglądaliśmy zabawny filmik o życiu patrona Irlandii. Klasy 2 ćwiczyły pisownię nowych słów, grały w sudoku oraz bingo. Natomiast klasy 1 tworzyły słowniczek obrazkowy. To jeszcze nie koniec!


BARWY DŹWIĘKÓW W FILHARMONII W CZĘSTOCHOWIE

23 Marca 2019, 6:20

Dnia 14.03.2019 udaliśmy się do Częstochowy do Filharmonii Częstochowska im. Bronisława Hubermana i muzeum zapałek. 

Najpierw zobaczyliśmy zabytkową fabrykę zapałek. Poznaliśmy proces ich powstawania i historię tego miejsca. To niesamowite, że zapałki, drobne patyczki z masą zapłonową powstają na maszynach olbrzymich, ale bardzo precyzyjnych. 


HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE

23 Marca 2019, 6:15

13 marca naszą szkołę odwiedziła pani pracująca w Hospicjum Miłosierdzia Bożego
w Gliwicach. To kolejne spotkanie uczniów klas 4-6 w ramach współpracy z tą instytucją.
 
W czasie godzinnych zajęć mieliśmy okazję poznać pracę wolontariusza hospicjum. Zobaczyliśmy, że to nie jest proste, ale daje dużo satysfakcji. Pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, dawanie wsparcia i radości chorym terminalnie może stać się sensem naszego życia!

Na koniec spotkania dostaliśmy żonkile - stały się one znakiem naszego wsparcia dla wolontariuszy.