Aktualności
WYPRAWA DO SZTOLNI KRÓLOWA LUIZA
W ramach projektu MOC MOŻLIWOŚCI uczennice i uczniowie FILOMATY wybrali się na wycieczkę naukową do Sztolni Królowa Luiza. Również dzięki środkom z Unii Europejskiej w ostatnim czasie została dokonana rewitalizacja tego obiektu, przygotowane zostały trasy wycieczkowe i specjalne ścieżki edukacyjne dla szkół. W trakcie zwiedzania tego niesamowitego miejsca uczennice i uczniowie mieli szansę poznać wiele zagadnień z zakresu hydrauliki, termodynamiki (fizyka), matematyki (zasady spławiania urobku). Przewodnik z wielką pasją opowiadał o zmianach tektonicznych, ruchach górotworów (geografia), składzie skał, problemie z metanem i innymi gazami pod ziemią (chemia). Dla uczestniczek i uczestników projektu taka wycieczka miała wielką wartość. Przede wszystkim merytoryczną – mogli nie tylko zobaczyć, doświadczyć, samodzielnie sprawdzić na interaktywnych makietach zasady praw fizyki, chemii, ugruntować wiedzę z zakresu matematyki i geografii. Dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących etosu pracy na Śląsku. Przekonać się, w jaki sposób dzięki pomocy Unii Europejskiej możemy dbać o nasze dziedzictwo. Wreszcie, wspólny wyjazd to czas spędzony w gronie rówieśników, który pozwolił na rozwijanie umiejętności społecznych i nawiązywanie relacji. Wycieczka naukowa „Podziemna trasa wodna” stanowi ogromną atrakcję turystyczna naszego regionu. Uczennice i uczniowie FILOMATY mogli się o tym przekonać osobiście.
WODA - NASZE ŻYCIE
Na podsumowanie naszej przygody z wodą i zjawiskami związanymi z jej ochroną oraz odpowiednim jej wykorzystaniem, wybraliśmy się na warsztaty do Wrocławia.
Prócz tradycyjnych już zajęć związanych z kartowaniem oraz pracy z mapą dorzecza Odry w warunkach zurbanizowanych, odwiedziliśmy Hydropolis, miejsce, gdzie o wodzie i jej wykorzystaniu można dowiedzieć się w zasadzie wszystkiego: począwszy od jej pojawienia się na Naszej Błękitnej Planecie, poprzez jej gospodarcze wykorzystanie, aż do inżynierii hydrologicznej i roli wodociągów w wielkich aglomeracjach miejskich.
Tym samym grupa warsztatowa "zatoczyła" koło: od zajęć przygotowawczych w sali lekcyjnej, poprzez badania organoleptyczne, badania jakości wód i gleb w terenie podczas wyjazdów terenowych, do analizy jakości środowiska naturalnego wód Regionu i ich wykorzystania w życiu każdego człowieka.
