Aktualności

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Drodzy Uczniowie, nowy sprzęt już na Was czeka i przechodzi fazę "testowania".

 

FILOTEKA ZAPRASZA

 

Drodzy FILOMACCY Czytelnicy! Jeśli chcecie wypożyczyć lekturę lub inną książkę z naszych szkolnych zasobów, prześlijcie swoje zamówienia czytelnicze opiekunowi Filoteki, Pani Katarzynie Jureczko (k.jureczko@filomata.pl lub poprzez Messengera), do wtorku w każdym tygodniu. Książki będą na Was czekać do odbioru w sekretariacie szkoły od czwartku. Przypominamy, że większość lektur możecie pobrać za darmo w formie e-booków lub audiobooków na lektury.gov.pl lub wolnelektury.pl. Zapraszamy też po nowości czytelnicze, które zakupiliśmy tuż przed wprowadzeniem zdalnego nauczania – do wglądu na załączonych zdjęciach.

21 LISTOPADA – DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
Do dyspozycji mamy szeroki zestaw życzliwych zachowań, który jest tak obfity, jak obfity jest „zestaw” osób, z którymi na co dzień się stykamy. Każdej z nich, bez wyjątku, możemy okazać serce i drobnym gestem rozjaśnić jej dzień. A jak się przekonać, czy życzliwość działa? Prosto! Życzliwość wywołuje uśmiech – często nieśmiały i doprawiony zaskoczeniem obdarowanego, ale zawsze szczery i spontaniczny. Przetestujcie – działa!
Jednak najpierw pozwólmy sobie na luksus bycia życzliwymi wobec siebie samych, instrukcja jest nieskomplikowana: najpierw uśmiechnij się do lustra, a później wyjdź na ulicę i uśmiechnij się do pierwszej napotkanej osoby. Miłego dnia

 

PRACE BADAWCZE W RUDACH WIELKICH

Uczestnicy zajęć projektowych Przyrodniczego Koła Eksperymentalno-Doświadczalnego, korzystając z pięknej jesiennej pogody wzięli udział w kolejnej wycieczce do Ośrodka Edukacyjnego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Tym razem w orbicie ich zainteresowań znalazły się rezerwat ŁĘŻCZOK  i  TEREN POŻARZYSKA po wielkim pożarze  rudzkich lasów z 1992 roku. Młodzież zwiedziła rezerwat Łężczok pod czujnym okiem przewodnika poznała gatunki ptaków mieszkających na tym terenie. Po powrocie do szkoły uczniowie podzieleni na zespoły opracowywali materiały dotyczące strat drzewostanu, badali pH  w próbkach wody oraz oznaczenia kwasowości gleby na pogorzelisku  oraz przyjrzeli się procesowi odbudowy lasu po tym tragicznym pożarze (gatunki drzew, zasady budowania lasu, urządzenia, np. wieże itp.).

FILOMATA realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach RPO-EFS
MOC MOŻLIWOŚCI
zobacz szczegóły