FILOMATA - Szkoła możliwości

  • slidebg1
  • -->
  • slidebg1
  • -->

Ostatnio dodane...

TARGI NOWYCH TECHNOLOGII MEDIA TENT – SMART LIFE

20 Kwietnia 2018, 8:11

13 kwietnia w hali sportowej przy ul. Górnych Wałów w Gliwicach odbyły się Targi Nowych Technologii Media Tent – Smart Life, podczas których można było przejechać się na elektronicznej deskorolce, zwiedzić ogród na Marsie, spróbować potraw molekularnych, sterować robotem i wirtualnie pospacerować po dachach wieżowców. FILOMATĘ reprezentował zespół w składzie: Krzysztof Spyra, Marcin Pierzchała i Piotr Łubko. Na naszym stoisku można było spróbować zaprogramować robota, zbudować go oraz przetestować na nim stworzony przez siebie program.

 


II ETAP KONKURSU EXPLORY

21 Marca 2018, 1:46

W piątek 16 marca we Wrocławiu miał miejsce II etap konkursu Explory, w którym młodzi naukowcy i konstruktorzy mogli zaprezentować swoje prace. Z naszej szkoły wystawiane były dwa projekty:  uczniów klasy II LO związany z ogniwami światłoczułymi oraz ucznia klasy I LO - dotyczył urządzenia do badania gleby. Piotr Lazarek otrzymał akredytację do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdyni w październiku. Gratulujemy serdecznie.


PROŚBA

17 Marca 2018, 7:38

Dzień dobry,
nazywam się Klaudia Boksa i jestem absolwentką Liceum Ogólnokształcącego FILOMATA, rocznik 2016. W tej szkole nauczyłam się tego, żeby nie tylko podążać za swoimi marzeniami ale także je spełniać. Dzięki takiemu podejściu udało mi się dostać na wymarzone studia i obecnie jestem studentką drugiego roku altówki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zawsze mogłam liczyć na ogromne wsparcie ze strony wszystkich osób związanych ze szkołą, dlatego nie boję się wrócić, po to by poprosić o pomoc.
Razem z moimi przyjaciółmi nagrywamy płytę z muzyką z musicalu pt. "Zakochany Bóg". W ten projekt zaangażowanych jest wielu wspaniałych ludzi, są to zarówno profesjonalni muzycy jak i studenci Akademii Muzycznej. Naszym marzeniem jest wydać tę płytę jeszcze w tym roku, a do tego potrzebne są po prostu pieniądze. Zdecydowaliśmy się na zbiórkę internetową. Przedstawiliśmy nasz projekt na portalu, na którym można przeczytać o szczegółach tego przedsięwzięcia, posłuchać fragmentów utworów oraz nas wesprzeć. Doceniamy nawet najmniejszą pomoc, bo liczy się każda złotówka.
Nie boimy się spełniać marzeń. :)


EMPATIA W EDUKACJI - OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA FILOMATY

12 Października 2016, 3:45

NAJWAŻNIEJSZE SĄ RELACJE!

11 października 2016 r. odbyła się ogólnopolska konferencja "EMPATIA W EDUKACJI - jak może zmienić polską szkołę?" zorganizowana przez Towarzystwo Oświatowe  FILOMATA. Szkoła uczciła w ten sposób dwudziestolecie swojego istnienia. Wydarzenie objął patronatem Prezydent Miasta Gliwice, Pan Zygmunt Frankiewicz.

Projekt był współfinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Konferencja zgromadziła 238 gości z różnych stron Polski, min. z Warszawy, Krakowa, Jaworzna, Sosnowca, Katowic i oczywiście - z Gliwic. Byłą doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniem i wymiany poglądów.

Spotkanie rozpoczęło się od występu muzycznego – dzięki  uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum FILOMATA wszyscy uczestnicy  otrzymali śpiewającą zachętę wraz z piosenką "Zrób ten krok"… Zespół został przygotowany przez Panią Grażynę Dzwonowską, a piosenka jest jej autorskim dziełem. Następnie Zuzia Czernik, przedstawicielka liceum, w krótkim przemówieniu brawurowo pokazała, że bez „próby przymierzenia cudzych butów” - nie jesteśmy w stanie się porozumieć.

Głos zabrał także Pan Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gliwice, który o potrzebie emaptii w naszych szkołach opowiedział z perspektywy bycia rodzicem dwójki dzieci.

Na początku konferencji dotarł też do nas niezwykły Gość! Prosto z Warszawy, w towarzystwie Pauliny Orbitowskiej-Fernandez, dyrektora Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej MENTIS,  przyjechała do naszych dzieci ze szkoły podstawowej … Żyrafa. Z wielką walizką, pełną empatycznych pomysłów! Na pewno dodamy swoje i wyślemy Żyrafę w dalszą podróż, do następnej szkoły - zapewnili nasi najmłodsi uczniowie.

Konferencja przebiegła zgodnie z planem. Pierwszy wykład wprowadzający w problematykę kształtowania empatycznego mózgu człowieka wygłosił dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego, a dzięki kilku przykładom przekonaliśmy się o potędze neuronów lustrzanych.  Elżbieta Więcław, dyrektor FILOMATY,  przedstawiła możliwości budowania relacji w szkole w oparciu o Porozumienie bez Przemocy. Część konferencyjna zakończyła się wystąpieniem Franka Gaschlera, niemieckiego trenera Porozumienia bez Przemocy, który opowiedział o programie SEN ŻYRAFY,  realizowanym w naszym  przedszkolu i szkole podstawowej. Po południu w siedzibie FILOMATY można było wziąć udział w jednym z sześciu warsztatów. Wszystkie dotyczyły empatii i tego, jak obdarzać nią świat - zaczynając od siebie, aby dotrzeć do uczniów na różnych poziomach edukacyjnych. Ten dzień po raz kolejny uświadomił nam, że siłą edukacji są relacje, a można je zbudować dzięki empatii!

Jesteśmy szczęśliwi, że w taki sposób świętowaliśmy dwudzieste urodziny FILOMATY. To była wspaniała okazja do zrobienia kolejnego kroku w spełnianiu naszego marzenia, jakim jest tworzenie szkoły przyjaznej ludziom, z takim punktem widzenia, "z którego dobrze widać każdego człowieka".

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, partnerom konferencji, nauczycielom i uczniom FILOMATY, którzy czuwali nad organizacją całości.

Zdjęcia na konferencji wykonali: Marta Jaksik, Michał Ludynia, Izabela Gielnik

zobacz galerię zdjęć

zobacz opinie uczestników o konferencji