• slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
  Uśmiecham się. Szukam powodów do radości. Świat jest piękny, jeśli życzliwie na niego patrzę.

  Beata Pawlikowska
 • slidebg1
  Uśmiecham się. Szukam powodów do radości. Świat jest piękny, jeśli życzliwie na niego patrzę.

  Beata Pawlikowska
 • slidebg1
  Uśmiecham się. Szukam powodów do radości. Świat jest piękny, jeśli życzliwie na niego patrzę.

  Beata Pawlikowska
FilomataSzkoła Podstawowa

JĘZYKOWE URODZINY - CZYTAJ DALEJ

PO RAZ KOLEJNY GOŚCIĆ BĘDZIEMY SZLACHETNĄ PACZKĘ

13 Listopada 2014, 3:00

Czym jest Szlachetna Paczka?
Szlachetna Paczka to projekt realizowany w Polsce od 2000 roku. Zaczęło się od Krakowa, gdzie grupa studentów przygotowała paczki dla 30 ubogich rodzin. Obecnie Paczka organizowana jest w przeszło 508 lokacjach w Polsce. Od lat dobrze znany jest również Gliwiczanom. W ubiegłym roku 17 684 rodzin w naszym kraju otrzymało mądrą pomoc. Paczki przygotowane dla nich miały być dla nich nie tylko podarunkiem, ale przede wszystkim odskocznią. Wierzymy, że udzielone przez nas wsparcie pomogło, lub pomoże im pokonać biedę.

Kto konkretnie dostaje pomoc?
Szlachetna Paczka realizuje zasady Mądrej Pomocy. Rozumiemy przez to między innymi to, że odpowiadamy na konkretne potrzeby rodziny i dokładamy wszelkich starań, by Paczka stała się dla rodzin impulsem do zmiany na lepsze. Mówi się często, że należy dać wędkę, a nie rybę. Szlachetna Paczka nieco zmienia to znane hasło. Ktoś, kto naprawdę chce łowić i nie ma wędki – potrafi zrobić wędkę z patyka. Rodziny włączone w projekt są wybierane pod kątem statusu majątkowego, ale kluczowe jest dla nas to, czy rodzina ma mentalność wędkarza i czy naprawdę chce wyjść z trudnej sytuacji materialnej.

Na jakiej zasadzie pomagamy?
Każda rodzina, którą włączamy do projektu posiada swój opis w systemie Szlachetnej Paczki. W opisie znajduje się historia rodziny, opis trudnej sytuacji oraz trzy najważniejsze potrzeby rodziny. Każda osoba, która chce pomóc może w systemie przejrzeć dane i wybrać rodzinę, której jest w stanie przygotować paczkę. Po wybraniu rodziny z darczyńcą kontaktuje się Superw i pośredniczy w kontakcie między darczyńcą a rodziną.

Finał Paczki
Dni, w których Paczki wędrują do rodzin nazywamy Finałem. W tym roku finał Szlachetnej Paczki to weekend 13-14 grudnia. Darczyńcy przywożą wtedy gotowe Paczki do magazynu, w którym panuje atmosfera radości i podekscytowania. Naszym magazynem jest siedziba Gimnazjum i LO FILOMATA przy ulicy Bojkowskiej 20A, która od lat wspiera nasze działania. Paczki z magazynu rozwożą do rodzin Superw. 

Jak pomóc Paczce?
Paczka to przede wszystkim rodziny, do których płynie pomoc od darczyńców. Owi darczyńcyw roku 2013 wydali łącznie ok. 33 125 005 zł na Szlachetne Paczki dla ubogich rodzin.
Zapraszamy i w tym roku do wzięcia udziału w projekcie Szlachetna Paczka! Zapraszamy również do odwiedzenia strony Szlachetne Gliwice na portalu społecznościowym Facebook, gdzie na bieżąco można śledzić Paczkowe poczynania w naszym mieście.


SUKCESY NASZYCH SZACHISTÓW

12 Listopada 2014, 12:57

          W dniach 27 - 28.09.2014 w Chorzowie odbył się szachowy Memoriał Romana Bąka, w którym Patryk Fudal – uczeń klasy 2b, zajął III miejsce, w grupie chłopców do lat 8 .

Wyniki

         Ponadto Patryk awansował do Międzywojewódzkich Mistrzostw Juniorów, które  odbyły się w dniach 19-26.10.2014roku. W tego rodzaju turnieju brał udział po raz pierwszy  i zajął 11 miejsce.

Wyniki

GRATULUJEMY!


CIEKAWE LEKCJE

12 Listopada 2014, 11:04

W naszej szkole ciekawe lekcje to standard. Są tak różnorakie, że każdy uczeń znajdzie coś dla siebie.

 


EKSPERYMENTOWANIE Z PANEM KORKIEM

12 Listopada 2014, 10:56

W październiku w naszej szkole pojawił się Pan Korek, który poprowadził dla nas warsztaty o energii elektrycznej. Uczniowie generowali energię poprzez pocieranie balonikami włosów, a następnie próbowali naelektryzowanym balonem wprowadzać w ruch puszki aluminiowe – co zresztą im się świetnie udało. Kolejne doświadczenie dotyczyło przepływu prądu w obwodzie zamkniętym, które tworzyliśmy z własnych ciał oraz ostatni eksperyment  najbardziej spektakularny związany był z doświadczaniem wyładowań elektrycznych – brzmi groźnie, ale z Panem Korkiem kontakt z energią to czysta przyjemność i zabawa w jednym.  Zajęciom patronowała firma TAURON – dziękujemy - marzy nam się więcej spotkań z Panem Korkiem.


SAMORZĄD UCZNIOWSKI

30 Października 2014, 7:05

                     UWAGA!!! UWAGA!!! 22 października, w naszej szkole, odbyły się wybory do                      Samorządu Uczniowskiego.Z wielką radością ogłaszamy, że:

Amelia Majnusz z klasy VI a

została PRZEWODNICZĄCĄ SZKOŁY

Agnieszka Kriegel z klasy IV a

została V-CE PRZEWODNICZĄCĄ SZKOŁY

Hanna Szabla z klasy VI b

została SEKRETARZEM SZKOŁY

Serdecznie gratulujemy!!!


MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW

30 Października 2014, 6:43

Maciuś Norek uczeń klasy 3a (zawodnik Akademii Szachowej Gliwice) w odbywających się w dniach 19-26.10.2014r w Ustroniu Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów wywalczył 4 -te miejsce w gr. do lat 9-ciu i tym samym uzyskał awans do MISTRZOSTW POLSKI JUNIORÓW W SZACHACH KLASYCZNYCH na 2015r. !!!

GRATULACJE!

WYNIKI


POBIJMY RAZEM REKORD

26 Października 2014, 12:15

16 października  od godziny 12:00 do godziny 12:30. w naszej szkole miało miejsce wielkie wydarzenie - bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. Organizatorem Wydarzenia była Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W ubiegłym roku w biciu rekordu wzięło udział 83 111 osób w całej Polsce. W tym roku do akcji dołączyła nasza szkoła. Byliśmy razem  w tym wyjątkowym dniu i pokazaliśmy na co nas stać


SUKCES WOJTKA

22 Października 2014, 7:04

Kolejny sukces Wojtka Jackowskiego z 4B! 19.10.2014 Wojtek reprezentując Szkołę Podstawową FILOMATA zajął 1 miejsce w biegu na 300 m! Jedną z nagród był lot balonem! Serdecznie Gratulujemy!!!


BIEG DZIECI I MŁODZIEŻY

22 Października 2014, 3:42

Dnia 27.09.2014 odbył się Bieg Dzieci i Młodzieży podczas XII Mikołowskiego Biegu Ulicznego im. Henryka Biskupiaka, w którym wziął udział Wojtek Jackowski z klasy 4B i zajął III miejsce!

Gratulujemy!