• slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
FilomataSzkoła Podstawowa

WYCIECZKA DO JASKINI GŁĘBOKIEJ

8 Października 2015, 9:14

30 września klasy 4a,b i 6b wybrały się na wycieczkę do Jaskini Głębokiej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Śmiechy zaczęły się już w autobusie, gdy padło hasło:” Zrób coś dla dobra muzyki i nie śpiewaj”  odnoszące się do chłopaków, którzy siedzieli akurat przede mną i niby śpiewali, niby jęczeli, podczas gdy ja próbowałam czytać lekturę.


RUMCAJS

8 Października 2015, 8:53

W poniedziałek 28 września 2015 roku uczniowie klas I-III "Filomaty" mogli naocznie przekonać się "Jak Rumcajs Cypiska uratował". Wyruszyliśmy pieszo do Centrum Jana Pawła II aby tam spędzić niezapomniane chwile i przenieść się w świat bajki Vaclava Ćvrtek'a.


WYCIECZKA DO RUD

8 Października 2015, 8:46

29 września klasy I-III pojechały na wycieczkę do Rud Raciborskich: oprócz przejazdu kolejką wąskotorową na odcinku Stanica – Paproć dzieci miały okazję pobawić się w parku linowym, uczestniczyć w żywej lekcji historii: oglądać średniowieczne stroje, poczuć jak ciężkie wyposażenie nosili ówcześni wojownicy i rycerze na tych terenach. Przez cały czas towarzyszyło nam ognisko zakończone konsumpcją pysznych kiełbasek z grilla, swojskiego smalcu i ogórków kiszonych.


DZIEŃ CHŁOPCA

8 Października 2015, 8:45

30 września klasy trzecie spędziły miło czas w pizzerii Dominium. Restauracja  zorganizowała warsztaty kulinarne dla nas. Mogliśmy się wiele nauczyć o składnikach niezbędnych do przygotowania Pizzy oraz o historii pochodzenia tej popularnej potrawy. Każde dziecko  mogło zamówić swój ulubiony smak, który później został wypieczony w piecu  przez  pizzera. Mamy nadzieję, że te warsztaty wzbogaciły  u naszych dzieci umiejętność sztuki kulinarnej i dopełniły uroczyste obchody Dnia Chłopca w szkole.


DZIEŃ EMPATII

8 Października 2015, 8:50

Z okazji Międzynarodowego Dnia Empatii wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się w szkolnej świetlicy. Na spotkaniu staraliśmy się odszyfrować praktyczne znaczenie słowa empatia. Po dyskusji na ten temat stwierdziliśmy, że kiedy jesteśmy empatyczni, nasze myśli i uczucia są blisko tego, co przeżywa druga osoba.


ETWINNING W NASZEJ SZKOLE

29 Września 2015, 12:37

W roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęliśmy w naszej szkole współpracę międzynarodową w ramach Programu eTwinning. Program tenumożliwia realizację projektów edukacyjnych we współpracy ze szkołami z zagranicy. Uczniowie klas 2 i 3 współpracują z rówieśnikami z całej Europy - aktualnie z Hiszpanią, Białorusią, Turcją i Rumunią. Tematyka projektów nawiązuje do podstaw programowych oraz zainteresowań uczniów. Podczas realizacji projeku uczniowie doskonalą znajomość języków obcych, poznają kulturę innych krajów. Program zachęca do korzystania i poznawania najnowszych osiągnięć techniki, realizując w ten sposób swój podstawowy cel – rozwijanie kompetencji technicznych, językowych oraz interkulturowych w naturalny i niewymuszony sposób – jest to niezbędne podczas wirtualnej komunikacji z obcojęzycznym partnerem.

Projekt będzie realizowany do kwietnia 2016r.

Już wkrótce pierwsze efekty współpracy! Zapraszamy!


STARSZY BRAT STARSZA SIOSTRA

24 Września 2015, 6:11

Jak sądzicie, czy łatwo odnaleźć się w nowym miejscu, nowej szkole? Szczególnie kiedy ma się   tylko sześc lat, czy czasem nawet niepełne sześć. W Szkole Podstawowej Filomata wydaje się nam, że jest to bardzo trudne, dlatego zaproponowaliśmy Naszym pierwszoklasistom oraz wszystkim nowym uczniom w szkole pomoc w postaci Starszego Brata lub Starszej Siostry. Jest to akcja, którą organizujemy w Naszej szkole już od kilku lat. W tym roku uczniowie klas czwartych podjęli się tego zadania. 4A opiekuje się 1a, natomiast 4b ma na oku 1a oraz 2 nowe dziewczynki z klasy 2.


POD ŻAGLAMI NA DEZECIE

24 Września 2015, 5:50

Idealnie: piękna pogoda, błękitne niebo, słoneczko, wiatr w żagle w sam raz!!! Wyruszyliśmy nad Dzierżno – jezioro nieopodal Gliwic. W poszukiwaniu przygody –  bo jeszcze się burzy się w nas wakacyjna krewJ - wybraliśmy aktywny wypoczynek. Nie dla nas bułka z masłem i kocyk w parku. Chcieliśmy czegoś więcej.

Na początek sucha zaprawa, wybijanie szklanek, ćwiczenie węzłów na lądzie, by już w wodzie mieć wprawę. A potem na wodę w kapokach i z kapitanem Janem. Dezeta pomieściła nas wszystkich, było wygodnie, ciepło i przyjemnie. Z żagla wypadło parę pająków, ale one nam nie są straszne;).

Na lądzie, przed powrotem do szkoły upiekliśmy kiełbaski przy ognisku. A w tle rozbrzmiewały szanty…

Uczniowie klas 5a i 5b


SZOK MA DWADZIEŚCIA LAT….

24 Września 2015, 5:35

19.09.2015 roku zaprzyjaźniony z naszą szkołą Taneczny Klub Sportowy SZOK obchodził swoje dwudziestolecie istnienia. Z tej okazji uczennice z klasy 3b i 4a przygotowały niespodziankę. Podczas gali jubileuszowej wjechały na parkiet z pięknym tortem i odśpiewały piosenkę „Dwadzieścia lat minęło” do muzyki A. Rosiewicza.

                                                           SZOKOWI życzymy kolejnych dwudziestu lat !!!      


ODBLASKOWE PIERWSZAKI

22 Września 2015, 9:41

Jak co roku, pierwszoklasiści  zostali zaproszeni przez Policję i Straż Miejską do udziału w programie w ramach akcji Odblaskowy Pierwszak. W Teatrze Muzycznym w Gliwicach najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przedstawienia pt. „ Bąbel idzie do szkoły, czyli wychowanie na wesoło".