FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła Podstawowa

WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!

17 Maja 2016, 9:31

29 kwietnia w naszej szkole uchwalono Konstytucję 3 Maja, odbyło się to na trzeciej i czwartej  lekcji. Zaczęło się muzycznie od gry na flecie poprzecznym,  potem się teleportowaliśmy do roku 1791. Uczestniczyliśmy w debacie pomiędzy Stanisławem Małachowskim, Ignacym Potockim a Hugonem  Kołłątajem. Następnie pojawiła się szkolna wycieczka, która przeczytała nam  fragmenty konstytucji. Po niej ponownie wróciliśmy do 1791 r., aby zobaczyć, jak król Stanisław August Poniatowski składa przysięgę. Na koniec Dominika zaśpiewała pieśń „Jest taki kraj”.

Wiktor Nowakowski

Filomata Express


OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY „KLOCKO PRZYGODA”

17 Maja 2016, 8:24

Franciszek Borgoszz kl. II b zajął I miejsce, a Karol Krukowski (kl. I a)i Mikołaj Poślednik(kl. I a) zdobyli wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Klocko Przygoda”, zorganizowanym przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie. ARTYKUŁ

     


MAJOWE SPOTKANIE W BIBLIOTECE

11 Maja 2016, 10:32

Dziś udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. To było bardzo ciekawe doświadczenie. Zobaczyliśmy, że biblioteka to miejsce nowoczesne, ciągle się zmieniające. W oddziale dla dzieci można nie tylko skorzystać z Internetu, jest także wifi, możliwość zagrania w PSP, ale przede wszystkim są tu książki. Mnóstwo książek!

  


MEGA MISJA

10 Maja 2016, 9:00

Nasza szkoła zgłosiła się do udziału w programie MegaMisja. Jest to pierwszy w Polsce program edukacji cyfrowej skierowany do ŚWIETLIC SZKOLNYCH. Dnia 28.04.2016r. został nakręcony 30 sekundowy filmik z udziałem naszych dzieci, który zaprasza MegaMisję do naszej szkoły. Trzymajcie kciuki J ogłoszenie wyników 30 maja b.r. Link do filmu Miłego oglądania!


EGZOTYCZNY GOŚĆ

10 Maja 2016, 8:36

W kwietniu na jedną z lekcji języka angielskiego w klasie 4a zawitał gość z bardzo daleka, a mianowicie z Australii. Chodzi on do 7 klasy, mieszka w Perth i uczy się języka japońskiego. Opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o Australii, m.in. o gorącym klimacie, zwierzętach i ciekawych miejscach wartych odwiedzenia.


HOKEJOWA WYCIECZKA

9 Maja 2016, 9:16

             Klasy trzecie odwiedziły Hokejowy Klub Sportowy GKS Tychy, który w 2005 roku zdobył Mistrzostwo Polski. Klub z Tychów jest najbardziej utytułowanym zespołem w historii rywalizacji o hokejowy Puchar Polski. 30 grudnia 2008  hokeiści z Tychów zdobyli to trofeum po raz czwarty, a trzeci raz z rzędu. Tym samym, jako pierwszy klub hokejowy     w historii otrzymali Puchar Polski na własność. Nasi uczniowie mieli niebywała okazję poznać zwyczaje, stadion i zawodników tego klubu. Z maskotką – WILCZKIEM i przewodnikiem zobaczyli wszystkie puchary jakie zdobył zespól, mogli przymierzyć hokejowe stroje, by na koniec wycieczki, pod czujnym okiem trenera juniorów, spróbować swoich sił na lodzie.


DZIEŃ OTWARTY MÓW ARIGATO – BĄDŹ Z FILOMATĄ!

26 Kwietnia 2016, 10:03

21.04.2016 po raz czwarty w tym roku szkolnym odbył się Dzień otwarty z cyklu DZIECI – DZIECIOM. Tym razem przenieśliśmy się do krainy kwitnącej wiśni – Japonii oraz do Chin. Przedszkolaków nie zabrakło! Dzięki temu wspólnie graliśmy na dzwonkach, robiliśmy wachlarze, pisaliśmy po japońsku, oglądaliśmy pokaz karate oraz robiliśmy sushi!

 

 

 


WYNALAZKI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT – LEKCJA MUZEALNA

26 Kwietnia 2016, 9:52

We wtorek 19 kwietnia klasy 4b i 5a odwiedziły Muzeum Willa Caro w Gliwicach. Uczniowie uczestniczyli w lekcji; „ Wynalazki, które zmieniły świat”.

Warto było wybrać się do muzeum – dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica między wynalazcą a odkrywcą, czym jest wynalazek. Poznaliśmy dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych wynalazców oraz ich dzieła: żarówkę, pierwszy film wyświetlony w kinie, zobaczyliśmy, jak powstawały pierwsze książki.

Może my też odkryjemy nowe lądy i  dokonamy epokowego odkrycia?

   


WYZWANIE CZYTELNICZE

26 Kwietnia 2016, 9:36

Brawo! Brawo! Brawo!

Jestem bardzo dumna z klasy 5b. Wszyscy przeczytali zadaną lekturę. Ale to jeszcze nic!!! Okazało się, że uczniowie są zafascynowani książką naszego noblisty!!! Jestem pod wrażeniem znajomości treści książki! A najbardziej podobał mi się entuzjazm, z jakim opowiadaliście o tym utworze. Tak trzymać! Bardzo mnie cieszy, że ta lektura zachęciła Was do poznawania innych dzieł Sienkiewicza. Wyzwanie czytelnicze zostało podjęte! Przyjemnej i pasjonującej lektury, drodzy piątoklasiści!


ZAJĘCIA W WILLI CARO

26 Kwietnia 2016, 9:19

Klasy trzecie i kółko regionalne były  na zajęciach w Willi Caro. Lekcja dotyczyła wynalazków, ale mieliśmy także możliwość  zwiedzania wystawy pod tytułem  „Wiek pary. Pani przewodnik pięknie opowiedziała nam o zgromadzonych eksponatach i przedstawiła prezentację multimedialną o słynnych wynalazcach i ich wynalazkach. Ponadto dowiedzieliśmy się wielu szczegółów o przemianach w przemyśle, transporcie i komunikacji, które nie byłyby możliwe bez wynalezienia maszyny parowej. Na koniec lekcji muzealnej kodowaliśmy swoje imię za pomocą alfabetu Morse'a  i graliśmy w gry dydaktyczne. Było wspaniale! Wszystkich zachęcamy do zwiedzania muzeum.