FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła Podstawowa

FILOMACKI DZIEŃ KREATYWNOŚCI

20 Maja 2018, 11:03

W dniu dzisiejszym odyseusze z klasy 4a, 5a i 5b zaprosili swoich kolegów do wspólnej, kreatywnej zabawy. Zaprezentowali nam swoje konkursowe przedstawienia i zaproponowali rozwiązywanie problemów spontanicznych. Wszyscy świetnie bawiliśmy się i dziękujemy odysejowym drużynom za tak miło spędzony czas!


SMOK WAWELSKI

20 Maja 2018, 10:57

Dzieci z klasy 2a i 2b wystąpiły na Międzyprzedszkolnym Festiwalu Piosenki " Kochajmy Polskę z całych sił". Swoim młodszym kolegom zaprezentowały się w przedstawieniu "Legenda o Smoku Wawelskim".


III POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNO – LITERACKI „INNE ZAKOŃCZENIE”

26 Kwietnia 2018, 9:20

18 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie III Powiatowego konkursu plastyczno – literackiego „Inne zakończenie”, organizowanego przez Szkołę Podstawową FILOMATA oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im.J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach.

Przybyli na nie laureaci konkursu oraz uczniowie, którym przyznane zostały wyróżnienia.

Konkurs polegał na napisaniu autorskiego zakończenia do tekstu zaproponowanego przez organizatorów oraz wykonaniu pracy plastycznej do napisanego przez dziecko opowiadania.

Na konkurs nadesłano 60 prac z 10. szkół miasta Gliwice i powiatu gliwickiego. Jury oceniło 34 prace uczniów z klas I – III i 21 prac uczniów z klas IV – VII.5 prac nie zostało przyjętych do konkursu ze względów formalnych – brak części plastycznej.


HIPCIO NA PLACU ZABAW

26 Kwietnia 2018, 9:19

W promieniach wiosennego słońca na placu zabaw bawił się dzisiaj z nami HIP-cio


BRAWO DZIEWCZYNKI Z 2A

21 Kwietnia 2018, 9:15

Nasze koleżanki zdobyły wyróżnienie w III Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym "Inne zakończenie". Brawo!!!!


W KRAKOWIE CZY W JAPONII?

20 Kwietnia 2018, 9:12

Dnia 12 kwietnia wybraliśmy się - wszyscy uczniowie klas 4-6- na wycieczkę do Karkowa-Japonii. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Tego dnia pogoda była wyjątkowa: słońce i optymalna temperatura. Muzeum japońskie usytuowane jest na przeciwko Wawelu, więc siedząc na tarasie można było cieszyć się urokiem Japonii w samym sercu Krakowa.

A co się działo w muzeum? Zostaliśmy podzieleni na kilka grup warsztatowych i wszyscy wzięliśmy udział w zajęciach przybliżających nam kulturę Japonii. Mieliśmy lekcję kaligrafii, poznaliśmy sztukę parzenia japońskiej herbaty, wykonaliśmy piękne ozdoby metodą origami. Teraz już wiemy, jak i w czym przygotować aromatyczną herbatkę, jak zrobić papierową wronę, jak wymówić słowo sushi, dlaczego Japonia to KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI… i nie tylko.

Pouczająca i bardzo przyjemna wycieczka


WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZĄ UCZNIOWIE KLASY 2A

1 Kwietnia 2018, 3:59


SZKOŁA NA NARTACH

18 Marca 2018, 11:13

W dniach 5-9.03 nasz szkoła opustoszała, bo prawie wszystkie klasy od pierwszych po szóste oddały się zimowemu szaleństwu w Poroninie lub Szczyrku.

Uczniowie starsi w tym roku skorzystali w pełni z uroków kończącej się zimy – marzec 2018 zaskoczył nas mrozem, a ten z kolei sprawił, że na stokach w Szczyrku było wyjątkowo: pięknie i biało! Szusowanie w takich warunkach to bajka!

Ale nie samymi nartami żyje człowiek. Podczas popołudniowych zajęć mieliśmy okazję pochwalić się talentami, pograć w kosza, porozmawiać. Naprawdę ciekawie i miło spędziliśmy czas. Dlatego noce były spokojne – spaliśmy jak susły, żeby następnego dnia znów w pełni sił pojawić się na stoku.

Sportowo, zabawowo i …kulturalnie było na naszej BIAŁEJ SZKOLE, bo w ostatnim dniu wybraliśmy się do Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku Białej. Szkoda, że czasy swojej świetności w zakresie produkcji tkanin Bielsko ma już za sobą – maszyny przędzalnicze robią ogromne wrażenie, a jakość materiałów powstających w fabryce jest nie do podrobienia w dzisiejszych czasach!

A teraz: do pracy! Szkoła czeka na nas ze swoimi kolorami, zabawami, nauką, kolegami, wspólnymi przerwami…czyli dobrego ciąg dalszy!


TAKIE TAM MUZYKOWANIE W 2A...

25 Lutego 2018, 10:38

 


POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY - SPOTKANIE

19 Lutego 2018, 9:52

Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication – NVC), nazywane także „językiem serca",
to przypomniany i upowszechniony przez M. Rosenberga sposób komunikowania się z ludźmi,
w którym przyczyniamy się do poprawy jakości życia swojego i innych. Choć w FILOMACIE podstawowe wartości NVC są przekazywane „podprogowo", uformowała się grupa uczniów, która chce poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu. Z tego powodu zostanie zorganizowany cykl zajęć ukierunkowanych na NVC — a pierwsze, organizacyjne, około półgodzinne spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (19 lutego) o godzinie piętnastej. Zajęcia są otwarte dla wszystkich uczniów szkoły, zarówno z SP, Gimnazjum jak i Liceum. Zapraszamy! :)