FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła Podstawowa

DZIEŃ OTWARTY MÓW ARIGATO – BĄDŹ Z FILOMATĄ!

26 Kwietnia 2016, 10:03

21.04.2016 po raz czwarty w tym roku szkolnym odbył się Dzień otwarty z cyklu DZIECI – DZIECIOM. Tym razem przenieśliśmy się do krainy kwitnącej wiśni – Japonii oraz do Chin. Przedszkolaków nie zabrakło! Dzięki temu wspólnie graliśmy na dzwonkach, robiliśmy wachlarze, pisaliśmy po japońsku, oglądaliśmy pokaz karate oraz robiliśmy sushi!

 

 

 


WYNALAZKI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT – LEKCJA MUZEALNA

26 Kwietnia 2016, 9:52

We wtorek 19 kwietnia klasy 4b i 5a odwiedziły Muzeum Willa Caro w Gliwicach. Uczniowie uczestniczyli w lekcji; „ Wynalazki, które zmieniły świat”.

Warto było wybrać się do muzeum – dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica między wynalazcą a odkrywcą, czym jest wynalazek. Poznaliśmy dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych wynalazców oraz ich dzieła: żarówkę, pierwszy film wyświetlony w kinie, zobaczyliśmy, jak powstawały pierwsze książki.

Może my też odkryjemy nowe lądy i  dokonamy epokowego odkrycia?

   


WYZWANIE CZYTELNICZE

26 Kwietnia 2016, 9:36

Brawo! Brawo! Brawo!

Jestem bardzo dumna z klasy 5b. Wszyscy przeczytali zadaną lekturę. Ale to jeszcze nic!!! Okazało się, że uczniowie są zafascynowani książką naszego noblisty!!! Jestem pod wrażeniem znajomości treści książki! A najbardziej podobał mi się entuzjazm, z jakim opowiadaliście o tym utworze. Tak trzymać! Bardzo mnie cieszy, że ta lektura zachęciła Was do poznawania innych dzieł Sienkiewicza. Wyzwanie czytelnicze zostało podjęte! Przyjemnej i pasjonującej lektury, drodzy piątoklasiści!


ZAJĘCIA W WILLI CARO

26 Kwietnia 2016, 9:19

Klasy trzecie i kółko regionalne były  na zajęciach w Willi Caro. Lekcja dotyczyła wynalazków, ale mieliśmy także możliwość  zwiedzania wystawy pod tytułem  „Wiek pary. Pani przewodnik pięknie opowiedziała nam o zgromadzonych eksponatach i przedstawiła prezentację multimedialną o słynnych wynalazcach i ich wynalazkach. Ponadto dowiedzieliśmy się wielu szczegółów o przemianach w przemyśle, transporcie i komunikacji, które nie byłyby możliwe bez wynalezienia maszyny parowej. Na koniec lekcji muzealnej kodowaliśmy swoje imię za pomocą alfabetu Morse'a  i graliśmy w gry dydaktyczne. Było wspaniale! Wszystkich zachęcamy do zwiedzania muzeum.

 


CZEKAMY NA CIEBIE 24 KWIETNIA !

20 Kwietnia 2016, 1:59


MIEJSKI KONKURS WIEDZY

20 Kwietnia 2016, 1:45

15 marca odbyły się finały Miejskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności dla uczniów klas trzecich gliwickich podstawówek. W tegorocznym finale wzięło udział sześcioro uczniów wyłonionych w eliminacjach spośród najzdolniejszych trzecioklasistów z naszego miasta. Mamy przyjemność zakomunikować, że drugie miejsce w tym konkursie zdobył uczeń naszej szkoły Maciej Mazurkiewicz z klasy IIIa. Macieja wspierała cała klasa i wychowawca. Gratulujemy!

  

  


DRUŻYNOWE ZAWODY PŁYWACKIE

6 Kwietnia 2016, 10:57

Podczas  Drużynowych Zawodach Pływackich Szkół Podstawowych, które odbyły się w marcu, na basenie "Olimpijczyk", 15 naszych zawodników dzielnie rywalizowało z zawodnikami z różnych  szkół.

Na najwyższym podium stanęli: OLGA i MICHAŁ KACZMAREK z kl. V, którzy na dystansie 50 m stylem dowolnym uzyskali bardzo dobre wyniki., OLGA - 33,87, MICHAŁ -34,37.


PRZENOŚNE PLANETARIUM

22 Marca 2016, 11:52

W dniach 15 – 16.03.2016 nasi uczniowie wybrali się w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu dzięki przenośnemu planetarium Planet Expres. Razem z nauczycielami odkrywali i wyjaśniali niesamowite zagadki Wszechświata, zobaczyli z bliska planety, ich księżyce, odległe galaktyki, mgławice oraz inne zjawiska występujące jedynie w kosmosie. W trakcie seansu nie zabrakło wielu zagadek oraz konkursów.


POWITANIE WIOSNY

22 Marca 2016, 9:47

21 marca uroczyście powitaliśmy wiosnę, śpiewając piękną piosenkę:

„ WIOSNA”

Z dalekiego kraju,bociany wracają,

a zielone żabkiw strachu uciekają.

A dzieci się cieszą,a dzieci się śmieją,

że wróciła wiosna i śniegi topnieją.

 


SZKOŁA W PORONINIE

22 Marca 2016, 9:19

Co się dzieje w Poroninie w marcu? Filomaci opanowali tamtejszy stok narciarski!!! Uczniowie klas 4-6 szusują po sztucznym śniegu codziennie od poniedziałku do piątku. Z daleka wygląda to niesamowicie.Dookoła szaro, brązowo, już prawie przedwiosennie, a my – nieustraszeni pogromcy stoków – zjeżdżamy z górki po białym jęzorze śniegu.