FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum


 

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

27 Listopada 2018, 2:42

W dniach 19-23 listopada społeczność FILOMATY zaangażowała się w działania związane z Tygodniem Edukacji Globalnej.
TEG to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana, aby zwrócić naszą uwagę na problemy i wyzwania o charakterze globalnym, w tym migracje międzynarodowe czy rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne. W ramach naszych działań gościem w FILOMACIE była Pani dr hab., profesor Uniwersytety Śląskiego Wydziału Nauk o Ziemi, Renata Dulias, która zabrała nas w fascynującą podróż do Rwandy.


PLUSZACZKI-MISIACZKI

25 Listopada 2018, 4:02

Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje za włączenie się uczniów Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego FILOMATA w akcję "PLUSZACZKI-MISIACZKI", polegającej na zbiórce pluszowych maskotek dla dzieci
z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach. Zbiórka odbyła  się 22 listopada. Każda przyniesiona maskotka w SP FILOMATA została wymieniona na pyszne ciasteczko upieczone przez wolontariuszy z klasy 8c. Gorąco dziękujemy za zaangażowania się w zbiórkę maskotek, ponieważ była to okazja do pysznej zabawy połączonej z umileniem Dnia Pluszowego Misia wszystkim przedszkolakom. A dodatkowo za uzbierane ze sprzedaży tostów pieniądze zostaną zakupione materiały plastyczne dla milusińskich.


KLASA III GIMNAZJUM W POLSKIEJ AKADEMII NAUK W KRAKOWIE

25 Listopada 2018, 4:00

Jak i gdzie tworzą się największe skupiska gazów radioaktywnych, takich jak radon? Jaki to gaz? Czy są sposoby by go mierzyć i ostrzec mieszkańców przed jego nadmiarem? Co to jest promieniowanie, jakie są jego rodzaje, czy magnetyzm to tylko … magnesy na lodówkę? No i bohater zajęć – dla wtajemniczonych – co to jest … KONDENSATOR?
Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy III gimnazjum, pod opieką p. D. Karolczyka i p. P. Rajzer-Gieszczyk, szukali odpowiedzi podczas spotkania z pracownikami Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Zajęcia były ciekawe i bardzo inspirujące do poszukiwań własnych rozwiązań w różnego rodzaju projektach naukowych w przyszłości.


VII MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY - STOP PRZEMOCY

23 Listopada 2018, 11:51

W dzisiejszym świecie kultura to ważne sprawa. Przekonały się o tym uczennice klasy 7b, które wzięły udział w VII MIEJSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM STOP PRZEMOCY „Gdy kultura czyni cuda, przemoc nigdy się nie uda". Z wypiekami na twarzach uczestnicy wykonywali drużynowo prace plastyczne przez 90 minut w dowolnej technice na formacie A3. Reprezentantki szkoły Zuzanna Duś i Pola Wideł na 17 drużyn zajęły II miejsce. Serdecznie gratulujemy

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 Listopada 2018, 3:39

W ramach przygotowań do świętowania Międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień zachęcamy do realizacji zadań z listy (wyzwanie dla chętnych oczywiście


AKCEPTACJA – PODAJ DALEJ! FINAŁ PROJEKTU

20 Listopada 2018, 3:49

W poniedziałek, 19 listopada, odbyło się ostatnie już spotkanie uczniów klas siódmych z Panią Katarzyną Opielką w ramach realizacji projektu „Akceptacja – podaj dalej!” Tym razem uczniowie wymyślali w grupach, a następnie relacjonowali, własne pomysły na projekty uwzględniające tematy realizowane podczas warsztatów. Pojawiały się propozycje sposobów walki ze stereotypami na temat wyglądu, pochodzenia lub wyznania.


ROK DLA NIEPODLEGŁEJ W FILOMACIE

12 Listopada 2018, 3:29

W piątek 9 listopada spotkała się cała społeczność szkolna FILOMATY, by wspólnie uczcić tak ważne dla Polaków święto narodowe, jakim jest 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Część historyczna uroczystości zawierała ważne fakty dotyczące przeszłości narodowej i walki Polaków o niepodległość. Od końca XVIII wieku, przez cały wiek XIX , aż po rok 1918 Polska była pozbawiona suwerennej państwowości. Mogła istnieć tylko w wymiarze duchowym, w sercach i nadziejach Polaków. O ile dla mieszkańców Europy pierwsza wojna światowa była doświadczeniem, które zrujnowało ład dotychczasowego życia i świat wartości, Polakom dała szansę na odrodzenie nieodległego państwa. Uczniowie za pomocą rysu historycznego przypomnieli słuchaczom ten ważny fakt. Dzięki drugiej, artystycznej części akademii można było przenieść się do 1918 roku, do  kawiarni literackiej „ Pod Picadorem. Aktorzy szkolnego teatru Metamorfozy wybrali ten uroczysty dzień, by zadebiutować na szkolnej scenie. Inscenizacja oparta na autorskim scenariuszu, charakteryzacja, scenografia, recytacja utworu pt. Mochnacki, odczytane zapisy fragmentów dzienników z 11 listopada 1918 roku, to ważne elementy, które przeniosły nas do historycznych czasów i odtworzyły klimat pełen patosu. Oprawa muzyczna też poruszyła wrażliwe struny odbiorców. Aktorzy odśpiewali żołnierską pieśń My, Pierwsza Brygada, czuć było patriotycznego ducha dzięki brzmieniom Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina z 1831 roku. Dzięki przedstawieniu zobaczyliśmy, co łączy Polaków żyjących obecnie z tymi żyjącymi w okresie odzyskania niepodległości. Łączy ich bardzo dużo: umiłowanie wolności, wrażliwość na piękno poezji i sztuki, tolerancja wobec postaw i wyznawanych wartości, a nade wszystko fakt bycia Polakami.

Klamrą spinającą część historyczną z artystyczną były słowa pani Prezes Iwony Guzickiej. Pani Prezes uświadomiła wszystkim, że drugiej tak ważnej rocznicy szybko nie doświadczymy i że wolność dla nas Polaków wywalczyli prości ludzie, i o nich należy pamiętać.

Uczniowie FILOMATY uczcili kilka dni temu tę ważną rocznicę narodową aktywnością pod hasłem 100 kilometrów FILOMATY na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  W czasie akademii mieliśmy okazję obejrzeć film upamiętniający tamto wydarzenie. Na twarzach uczniów i nauczycieli pojawił się uśmiech, symbolizujący zapewne radość z powodu wspólnie podjętej  inicjatywy.

             Pani Dyrektor Maria Czerwińska poprosiła, by każdy indywidualnie rozważył, czym dla niego jest WOLNOŚĆ. Tym refleksyjnym i ambitnym zadaniem zakończyliśmy spotkanie, które w wielu sercach rozbudziło patriotycznego ducha i uświadomiło także, że na bieżąco zapisujemy karty historii…ważne karty.