FILOMATA - Szkoła Podstawowa VII-VIII

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

28 Kwietnia 2019, 12:43

26 kwietnia uczniowie klas siódmych zaprosili filomacką społeczność do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieliśmy okazję wysłuchać piosenki „Witaj, majowa jutrzenko" oraz solowej gry na flecie w wykonaniu Asi Sztandar. Najważniejszym elementem obchodów była projekcja filmu nakręconego przez naszą młodzież, którego bohaterowie – współcześni uczniowie – przenoszą się w czasie i mają okazję współuczestniczyć w wydarzeniach historycznych, m.in. obradach Sejmu Wielkiego, a także poznać wybitne postaci polskiego oświecenia: Hugona Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego, Ignacego Krasickiego, a nawet samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczniowie mają możliwość poznać założenia rewolucyjnej uchwały majowej. Przypominają również o narodowym Święcie Flagi, obchodzonym 2 maja. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.


KONKURS WIEDZY O CHORWACJI

28 Kwietnia 2019, 12:41

W ogłoszonym przez Konsulat Chorwacji oraz Kuratoria Oświaty w Krakowie i Katowicach konkursie Wiedzy o Chorwacji, naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Magdalena Duliban, Dominik Baldysz, Konrad Świder, Łukasz Mikuła i Jan Sałamacha. Konkurs składał się z dwóch etapów.
W pierwszym należało wykonać prezentację multimedialną na dowolny temat – oczywiście o Chorwacji. W tym etapie FILOMACI zajęli 3. miejsce w regionie.
W drugim etapie – polegającym na rozwiązaniu testu wiedzy, składającym się z 90 pytań, drużyna zajęła ostatecznie 7. miejsce. Warto wspomnieć, że w konkursie wzięło udział aż 97 zespołów!
Gratulujemy całej drużynie i jej opiekunowi – Panu Dariuszowi Karolczykowi.


EGZAMIN PO ÓSMEJ KLASIE 2019

15 Kwietnia 2019, 12:09

Zaczynamy tworzenie nowej historii, czyli uczniowie klas VIII po raz pierwszy piszą egzamin ósmoklasisty – dzisiaj język polski. Mamy nadzieję, że długie i systematyczne przygotowania pozwolą na spokojne podejście do tego nowego wyzwania. Trzymamy mocno kciuki! Powodzenia!


GRAŻYNA BIZNESU

11 Kwietnia 2019, 11:59

Czy to tylko kolejny, prześmiewczy pomysł na zdobycie poklasku i sławy w Internecie przez grupę, najwyraźniej narzekających na nadmiar czasu, nastolatków? Czy chwytliwa nazwa i ciesząca zachłanne oko grafika to wszystko, czym można się zachwycić?

Niekoniecznie. Pozwól, że Cię przekonamy.


POKLIKANI ZAPRASZAJĄ DO WSPÓŁPRACY

10 Kwietnia 2019, 11:58

Chcesz zmieniać świat i otaczające Cię społeczeństwo?
Chcesz przysłużyć się innym ludziom?
Masz chęci do pomocy, jesteś kreatywny, i gotowy do działania?
Mamy coś w sam raz dla Ciebie!
W następnych miesiącach planujemy DRUGĄ EDYCJĘ POKLIKANYCH!!!!!
Jeśli chcesz dołączyć do naszej grupy i wraz z nami tworzyć drugą edycję tego cudownego projektu społecznego wejdź na:Rekrutacja.poklikani.pl


EGZAMIN GIMNAZJALNY AD 2019

10 Kwietnia 2019, 11:51

Nasi gimnazjaliści w pierwszym dniu egzaminu gimnazjalnego – ostatniego w historii gimnazjów. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia, a słodkie, imienne babeczki od rodzica niech dostarczą mnóstwa energii.


PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS

4 Kwietnia 2019, 11:48

Na godzinie wychowawczej w klasie 8c gościem była Nicole Kruk – uczennica klasy I Liceum FILOMATA. Nicole opowiadała o swojej pasji, jaką jest golf. Mówiła o zasadach gry, rodzajach kijów, pokazywała jak wykonać doskonałe uderzenie.
To jest niezwykle cenne, kiedy uczymy się od siebie i o sobie nawzajem, i możemy dzielić swoją pozaszkolną pasją – być może to spotkanie będzie zachętą dla innych uczniów do opowiedzenia o swoich zainteresowaniach.


POLSKA FUNDACJA DLA AFRYKI w FILOMACIE

1 Kwietnia 2019, 11:32

Na zaproszenie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Koła Amnesty International gościliśmy w FILOMACIE pracowników-wolontariuszy Polskiej Fundacji dla Afryki. Pani Marta Burza oraz pan Mateusz Urbier przedstawili nam zasady pracy w Fundacji oraz opowiedzieli o kilku projektach, które zrealizowali i realizują obecnie na terenie państw Afryki Subsaharyjskiej. Projekty ogólnie nazwane są „TAK BUDUJMY AFRYKĘ!". Celem nadrzędnym Fundacji jest ochrona zdrowia mieszkańców Afryki oraz poprawa warunków ich życia. Poprzez zbieranie pieniędzy na konkretne projekty udało się zrealizować między innymi takie inwestycje jak: zakup paneli słonecznych dla domów dziecka, budowę studni, zakup agregatów prądotwórczych, wyposażenie w sprzęt do pracy ośrodka dla niepełnosprawnej młodzieży w Czadzie, a nawet zakup sprzętu sportowego dla młodych sportowców z jednej ze szkól w Zambii. Potrzeb jest wiele.
Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej dowiedzieliśmy się o działalności Fundacji, druga - bardziej aktywna - to była część warsztatowa. Trzeba było bowiem wybrać spośród trzech projekt najlepszy, najważniejszy, a następnie uzasadnić wybór tego projektu. Zadaniem młodzieży było również określenie tego, dlaczego inne okazały się mniej ważne w danym momencie. Spotkanie traktujemy jako wstęp do dalszej współpracy i mamy nadzieję, że nasza społeczność FILOMATY przyczyni się w przyszłości do realizacji marzeń wynikających z podstawowych potrzeb lokalnej, afrykańskiej społeczności!


DZIEŃ OTWARTY

1 Kwietnia 2019, 11:31

30 marca, w sobotę, otworzyliśmy szeroko drzwi dla naszych Gości. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie – za uśmiech, wspólną zabawę, za chęć spotkania i poznania naszej szkoły. Cieszymy się, że nie mieliśmy chwili wytchnienia, że było wiele pytań i wielu chętnych do wzięcia udziału w różnych aktywnościach, które zaproponowaliśmy. Dzień uświetnił spektakl, przygotowany przez szkolny Teatr METAMORFOZY.
Zapraszamy do zerknięcia na chwile zatrzymane w obiektywie.

zobacz galerię zdjęć na FB