FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

GLIWICKI LAUR NAUKI 2018

29 Listopada 2018, 3:52

Gliwicki Laur Nauki 2018
26 listopada na scenie Bajka odbyła się uroczysta gala, na której prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz wręczył Gliwickie Laury Nauki grupie 60 zdolnych uczniów jako uhonorowanie ich osiągnięć, pasji i ogromnego zaangażowania. Niezmiernie cieszy fakt, że wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie i absolwenci naszej szkoły w osobach: Bartosz Norek – ucz. kl. VIII, Krzysztof Palatyński – ucz. kl. III gimnazjum oraz Karolina Jałowiecka i Szymon Czernik – absolwenci FILOMATY.
Na gali nie zabrakło także podziękowań dla nauczycieli, którzy swoim zaangażowaniem i wsparciem przyczynili się do sukcesów uczniów. Wśród nauczycieli, którzy otrzymali podziękowania byli oczywiście nauczyciele z naszej szkoły: p. Dominika Sadowska, p. Iwona Strumińska, p. Agata Wieczorek oraz p. Bartłomiej Jabłoński.
Wszystkim nagrodzonym składamy ogromne gratulacje.


LAUREAT E(X)PLORY 2018 Z WIZYTĄ W LONDYNIE

28 Listopada 2018, 3:23

 

 

 

 

Piotr Lazarek w weekend odwiedził Londyn. Podczas Poland 2.0 Summit zaprezentował swój pomysł na automatyczny pojazd do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych. Wyjazd był nagrodą, jaką Piotr otrzymał w związku z wygranym internetowym plebiscytem Innowator Jutra 2018!

 


TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

27 Listopada 2018, 2:42

W dniach 19-23 listopada społeczność FILOMATY zaangażowała się w działania związane z Tygodniem Edukacji Globalnej.
TEG to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana, aby zwrócić naszą uwagę na problemy i wyzwania o charakterze globalnym, w tym migracje międzynarodowe czy rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne. W ramach naszych działań gościem w FILOMACIE była Pani dr hab., profesor Uniwersytety Śląskiego Wydziału Nauk o Ziemi, Renata Dulias, która zabrała nas w fascynującą podróż do Rwandy.


27 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

25 Listopada 2018, 4:29

No i stało się Kochani, w tym roku też gramy dla dzieci małych i bez focha. W naszej szkole po raz drugi mamy sztab 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Właśnie rozpoczęliśmy rejestrację wolontariuszy. Kto pierwszy ten lepszy, gdyż czeka na WAS tylko 25 puszek. Co trzeba zrobić, żeby zostać wolontariuszem? Wydrukuj i wypełnij dokument, który jest w załączniku, oddaj do szefostwa sztabu czyli Izabeli Gielnik, Elżbiety Starzec lub Sabiny Wesoły. Dane z wypełnionego dokumentu wraz ze zdjęciem o wymiarach 600x800 wyślij na adres i.gielnik@filomata.pl . I tyle, aha pamiętaj, gdyby nie TY Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie mogła by grać

 Się ma!

Szefostwo sztabu #345


PLUSZACZKI-MISIACZKI

25 Listopada 2018, 4:02

Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje za włączenie się uczniów Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego FILOMATA w akcję "PLUSZACZKI-MISIACZKI", polegającej na zbiórce pluszowych maskotek dla dzieci
z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach. Zbiórka odbyła  się 22 listopada. Każda przyniesiona maskotka w SP FILOMATA została wymieniona na pyszne ciasteczko upieczone przez wolontariuszy z klasy 8c. Gorąco dziękujemy za zaangażowania się w zbiórkę maskotek, ponieważ była to okazja do pysznej zabawy połączonej z umileniem Dnia Pluszowego Misia wszystkim przedszkolakom. A dodatkowo za uzbierane ze sprzedaży tostów pieniądze zostaną zakupione materiały plastyczne dla milusińskich.


JESZCZE RAZ E(X)PLORY 2018

22 Listopada 2018, 3:53

Jeszcze nie ucichły echa o osiągnięciach Piotra Lazarka w Konkursie Naukowym E(x)plory – nadal tu i ówdzie odkrywamy artykuły na ten temat (na zdjęciu artykuł z tygodnika Gliwice-Miejski Serwis Informacyjny) – a tu już trzeba myśleć o przyszłorocznej edycji konkursu. W związku z tym zapraszamy do udziału w webinarium informacyjnym dotyczącym nowej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory, które odbędzie 26 listopada w godz. 15.30-16.30. Na webinarium można się zapisać poprzez formularz online do 23 listopada, do godz. 12.00 https://goo.gl/forms/k9xTo0QabLSsagbQ2

 


DZIEJE PIĘKNA

21 Listopada 2018, 4:12

21 listopada przy mglistym i szarym poranku, w pięknych wnętrzach Willi Caro, klasa 1LO napawała się sztuką. Wysłuchaliśmy wykładu Dzieje piękna poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania. Czy jak u starożytnych  - claritas, czyli piękno jako blask i estetyka, czy może główka sałaty pomiędzy blokiem marmuru - obecnie nazywana dziełem sztuki. I czy XXI wiek to czas, w którym piękno straciło swą wagę i blask? Na wiele pytań każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam…


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 Listopada 2018, 3:39

W ramach przygotowań do świętowania Międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień zachęcamy do realizacji zadań z listy (wyzwanie dla chętnych oczywiście


ROK DLA NIEPODLEGŁEJ W FILOMACIE

12 Listopada 2018, 3:29

W piątek 9 listopada spotkała się cała społeczność szkolna FILOMATY, by wspólnie uczcić tak ważne dla Polaków święto narodowe, jakim jest 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Część historyczna uroczystości zawierała ważne fakty dotyczące przeszłości narodowej i walki Polaków o niepodległość. Od końca XVIII wieku, przez cały wiek XIX , aż po rok 1918 Polska była pozbawiona suwerennej państwowości. Mogła istnieć tylko w wymiarze duchowym, w sercach i nadziejach Polaków. O ile dla mieszkańców Europy pierwsza wojna światowa była doświadczeniem, które zrujnowało ład dotychczasowego życia i świat wartości, Polakom dała szansę na odrodzenie nieodległego państwa. Uczniowie za pomocą rysu historycznego przypomnieli słuchaczom ten ważny fakt. Dzięki drugiej, artystycznej części akademii można było przenieść się do 1918 roku, do  kawiarni literackiej „ Pod Picadorem. Aktorzy szkolnego teatru Metamorfozy wybrali ten uroczysty dzień, by zadebiutować na szkolnej scenie. Inscenizacja oparta na autorskim scenariuszu, charakteryzacja, scenografia, recytacja utworu pt. Mochnacki, odczytane zapisy fragmentów dzienników z 11 listopada 1918 roku, to ważne elementy, które przeniosły nas do historycznych czasów i odtworzyły klimat pełen patosu. Oprawa muzyczna też poruszyła wrażliwe struny odbiorców. Aktorzy odśpiewali żołnierską pieśń My, Pierwsza Brygada, czuć było patriotycznego ducha dzięki brzmieniom Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina z 1831 roku. Dzięki przedstawieniu zobaczyliśmy, co łączy Polaków żyjących obecnie z tymi żyjącymi w okresie odzyskania niepodległości. Łączy ich bardzo dużo: umiłowanie wolności, wrażliwość na piękno poezji i sztuki, tolerancja wobec postaw i wyznawanych wartości, a nade wszystko fakt bycia Polakami.

Klamrą spinającą część historyczną z artystyczną były słowa pani Prezes Iwony Guzickiej. Pani Prezes uświadomiła wszystkim, że drugiej tak ważnej rocznicy szybko nie doświadczymy i że wolność dla nas Polaków wywalczyli prości ludzie, i o nich należy pamiętać.

Uczniowie FILOMATY uczcili kilka dni temu tę ważną rocznicę narodową aktywnością pod hasłem 100 kilometrów FILOMATY na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  W czasie akademii mieliśmy okazję obejrzeć film upamiętniający tamto wydarzenie. Na twarzach uczniów i nauczycieli pojawił się uśmiech, symbolizujący zapewne radość z powodu wspólnie podjętej  inicjatywy.

             Pani Dyrektor Maria Czerwińska poprosiła, by każdy indywidualnie rozważył, czym dla niego jest WOLNOŚĆ. Tym refleksyjnym i ambitnym zadaniem zakończyliśmy spotkanie, które w wielu sercach rozbudziło patriotycznego ducha i uświadomiło także, że na bieżąco zapisujemy karty historii…ważne karty.

 


28 Października 2018, 9:36

W wtorek 30 października o godz. 10.30 społeczność FILOMATY rozpoczyna akcję pt. „100km FILOMATY na 100 lat Niepodległej”. Wszyscy uczestnicy akcji podzieleni będą na 10 grup i każda z nich pokona 10km (9 grup marszowych i 1 grupa biegnąca). Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszej akcji i uczczenia w ten sposób 100 rocznicy odzyskania Niepodległości – startujemy o godz. 10.30 spod szkoły.